40 milyon kişi bu dili öğreniyor

Konfüçyus Enstitüsünden yetkililer bu yıl beşincisi düzenlenen yıllık konferansta dünyada 40 milyon yabancının Çince öğrendiğini bildirdi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 16.12.2010 13:51 ABONE OL
Uluslararası Çin Dili Konseyi Genel Müdürü Şü Lin, bu yıl dünya genelinde 40 ülkede açılan Konfüçyus enstitüsünde 97 sınıfta dil eğitiminin başladığını ve 8 ülkenin de programa dahil olduğunu anlattı.

Şü, program kapsamında gelecek yıl bu sayının artırılacağını kaydederek, Çin'den deniz aşırı ülkelere 2 bin öğretmen ve 3 bin gönüllüden oluşan bir eğitimci kadrosunun gönderileceğini ifade etti.

Ulusal medyada bildirildiğine göre, dünyada 96 ülke ve bölgede 322 Konfüçyus enstitüsü bulunuyor ve 369 sınıfta Çince eğitimi veriliyor.

Konfüçyus Enstitüleri sayesinde dünyada Çince öğrenmek isteyen yabancıların Çin dili başta olmak üzere, Çin kültürü, tarihi ve felsefesi öğretilirken, Çin dili ve kültürünü dünyaya anlatabilecek "nitelikli eğitimci" yetiştiriliyor, bulunduğu ülkenin eğitim sistemine uygun ders kitapları hazırlanıyor.

Enstitülere yurt dışından gelen katkılarla beraber 167 milyon dolar fon ayrıldığı belirtilirken, bir enstitünün ortalama 500 bin dolara mal olduğu kaydediliyor.
BUGÜN NELER OLDU