AİHM'den kürtaj kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İrlanda'daki kürtaj yasağı nedeniyle İngiltere'ye gitmek durumunda kalan kanser hastası Litvanyalı kadını haklı buldu.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 16.12.2010 14:26 ABONE OL
AİHM, İrlanda'daki kürtaj yasağının, hayati tehlike yaratacak durumlarda hamile kadınlara tıbbi müdahalede bulunulmasına engel olduğunu, bu durumun insan hakları ihlali anlamına geldiğini bildirdi.

İrlanda'da yaşayan ve kanserle mücadele eden Litvanyalı bir kadın, hamileliğin hastalığının nüksetmesine yol açabileceğini düşünerek kürtaja karar vermiş, ancak durumunun yasal olarak İrlanda'da kürtaj yaptırmaya uygun olduğu konusunda kendisini destekleyen doktor bulamaması nedeniyle Londra'ya gitmek durumunda kalmıştı.

İrlanda'da kürtaja annenin hayatı tehlike altındaysa izin veriliyor, ancak yasanın uygulanmasına ilişkin belirsizlikler her yıl çok sayıda kadının kürtaj için ülke dışına çıkmak durumunda kalmasına neden oluyor.

AİHM kararının, "doğmamış bebeklerin haklarına" büyük önem atfeden Katolik İrlanda'yı, kürtaj yasağını yeniden ele almaya mecbur kılabileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU