Ajan diplomatlar ülkeyi salladı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, eski komünist dönemin 192 kişilik "ajan diplomat" listesinde yer alan ve halen görevde bulunan 33 büyükelçiyi geri çekmeyeceğini söyledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 16.12.2010 14:56 ABONE OL
Cumhurbaşkanı Pırvanov, bu büyükelçilerin geri çekilmesi gerektiğini açıklayan Başbakan Boyko Borisov'un, eski komünist diktatör Todor Jivkov'u "çok iyi bir devlet lideri" olarak nitelendirdiğini hatırlatarak, "Madem ki Jivkov dönemin çok iyi bir devlet lideriydi, o halde o dönemin mirası olan büyükelçileri neden kötü olsunlar" dedi.

Görevden alınmak istenen büyükelçileri yakından tanıdığını belirten Pırvanov, Bulgaristan'da 20 yıldır devam eden demokrasiye geçiş sürecinde bu diplomatların verimli çalıştıklarını söyledi. Pırvanov "Bugünkü hükümet değil, o diplomatlar Bulgaristan'ın NATO ve Avrupa Birliği'ne katılımını sağladı" diye konuştu.

BOYKO BORİSOV KIZDI
Başbakan Borisov ise gazetecilere yaptığı açıklamada, ajan büyükelçilerin büyük bir bölümünün ilerlemiş yaşta olduklarını kaydederek, "Onlara emekliliğe ayrılmalarını ve hatıralarını kitap haline getirerek bol para kazanmalarını öneriyorum" ifadesini kullandı.

Ajan diplomatlara karşı sert tavır koyan Borisov bir gazetecinin, "Birçok siyasi gaf yapan ve eski bir komünist ajan olan Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov'u niye görevden almıyorsunuz" şeklindeki sorusuna ise tepki gösterdi. Borisov, "Böyle sorular sormaya devam ederseniz benden yanıt alamazsınız" diyerek açıklamasına son verdi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, büyükelçiler dışında görevden alınacak ajan diplomatların yerine daha genç bir kadronun gönderileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitar Tzankov ise adını açıklamadığı bir NATO ve AB ülkesinin Sofya Büyükelçisinin, kendi ülkesinde bulunan ajan Bulgar Büyükelçisinin geri çekilip çekilmeyeceğini gayri resmi olarak sorduğunu bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU