Wikileaks'in kurucusu serbest

İngiliz mahkemesi, tüm dünyayı sarsan gizli diplomatik belgeleri yayınlayan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Assange'ın kefaletle serbest bırakılmasını onayladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 16.12.2010 15:07 ABONE OL
WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın kefaletle serbest bırakılma kararına yapılan itiraz reddedildi.

İsveç'in tecavüz iddiası nedeniyle iadesini istediği Assange, 11 Ocak'taki duruşmayı elektronik kelepçeyle bekleyecek. Assange 240 bin sterlinlik kefalet bedeli ödendikten sonra serbest kaldı.

Assange'ın kefaletle serbest bırakılması için gereken 240 bin sterlin İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesine ödenirken, Assange'a kefil olan kişiler mahkeme veya polis karakoluna giderek imza verdi.

Kefalet parası 240 bin sterlin ödenmesinin yanı sıra Assange'ın şartlı tahliye koşulları arasında mahkemeye tebliğ ettiği adreste bulunması, belli saatler arasında sokağa çıkmaması, polise her gün bildirimde bulunması ve ayak bileğine elektronik kelepçe takılması yer alıyor.

Assange'ın kefalet parasının ödenmesiyle birlikte bugün serbest kalma ihtimali bulunuyor. Wikileaks'in kurucusunun 11 Ocak 2011'de başlayacak hukuk sürecinde ise İsveç'e iadesi konusunun görüşülmeye başlanması bekleniyor.

Assange'a (39) yönelik suçlamaların Wikileaks'in yayımladığı belgelerle ilgili olmadığı söylense de, Assange'ın avukatları ve destekçileri İsveç'in suçlamalarının "siyasi" olduğunu savunuyor. İsveç, Assange'ı iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini istiyor.

Bu arada, İngiliz basını, Assange ile ilgili kararı temyize götüren tarafın sanılanın aksine İsveç makamları değil, İngiliz Savcılığı olduğunu belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU