Canlı bombayı o gaza getirmiş

İsveç’i kana bulamak isteyen Iraklı intihar bombacısı El Abdali’nin 11 Eylül öncesinde yerel bir radyoda DJ’lik yaptığı, gece kulüplerine gidip, içki içtiği ancak Romen asıllı eşiyle evlendikten sonra radikalleştiği ortaya çıktı. El Abdali’nin geride bıraktığı üç küçük çocuğu anneleriyle saklanarak yaşıyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 16.12.2010 14:12 ABONE OL
İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlediği bombalı saldırıda kendini patlatan ve iki kişinin de yaralanmasına neden olan Iraklı Teymur Abdülvahap El Abdali'nin üç küçük çocuğun ardında bırakarak eylemi düzenlediği ortaya çıktı. İngiliz Daily Mail gazetesi bir dönem İngiltere'de üniversite eğitimi alan Abdülvahap'ın geçmişini araştırdı.

Gazetenin haberine göre, Abdülvahap, İsveç'te bir radyoda DJ'lik yapıyor, kot pantolun giyerek saçlarını Batılı gençlerin sitiline sokarak gece kulüplerinde içki içiyordu. İngiltere'ye üniversite eğitimine geldiğinde Luton kentinde birlikte yaşadığı Romen eşi Mona Thwany'nin fanatik düşüncelerinden etkilenerek radikalleşti.

28 yaşındaki Mona'nın anneannesi Maria Nedelcovici, Abdülvahab'ın eşiyle tanışmadan önce kot pantolon giyen ve saçlarını jöleli bir genç olduğunu, radikal değişimi torunuyla evlendikten sonra yaşadığını söyledi.

Nedelcovici, torunu Mona'nın 11 Eylül saldırılarından sonra fanatik düşünceler beslemeye başladığını ve daha sonra 2006'da evlendiği kocasının da düşüncelerini değiştirdiğini belirtirken, "Mona kocasını radikalleştirdi. Tek suçlu odur. Onu durduracak gücü vardı ama bunu yapmadı. O herşeyi biliyor" dedi. Çocukluğunu geçirdiği İsveç'teki kaynaklar da Abdulwahab'ın İngiltere'ye taşındıktan sonra değiştiğini doğruladı.

Nedelcovici, Abdulwahab'ın İngiltere'ye çok istediği psikoterapi dersleri almak için gittiğini söylerken, İngiltere'de katıldığı İslami bir merkezin yetkilileri de Abdulwahab'ın radikal söylemlerle gençlere kötü örnek olduğu için uyarıldığını açıkladı. Gazetecilik okuyan ve bir de psikoloji diploması bulunan Mona ise kendisini sorgulayan İngiliz polisine saldırı ile ilgili bir şey bilmediğini ve kocasını kaybettiği için üzgün olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU