Sofya'da 'ajan diplomat' krizi

Bulgaristan'ın "ajan diplomatlar" listesinde Ankara Büyükelçisi Tuleçki de var. Bulgar Başbakan, "Bunlarla artık vedalaşmamız gerekiyor" tepkisi verirken Dışişleri Bakanı ise, "Şoktayım" dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Komşularımız bugünlerde kaynıyor. İran ve Irak patlamalarla sarsılırken Yunanistan ekonomik kriz ve grevlerle boğuşuyor. En sakin görenen Bulgaristan'da ise dün açıklanan 'ajan diplomatlar" listesi, siyasi gündeme bomba gibi düştü. Bulgaristan'da 1989'da çöken komünist rejimin kurduğu Devlet Güvenlik Teşkilatı olarak bilinen siyasi polis (DS) için ajanlık yapan bürokratları araştıran komisyon, bu dönemdeki "ajan diplomatların" tam listesini yayımladı. Parlamento kararıyla kurulan komisyonun geçmişini araştırdığı 462 diplomattan 191'inin, komünizm döneminde ajanlık yaptığı ve şu an 40 kadarının da elçi ve konsolos olarak farklı görevlerde bulunduğu ortaya çıktı. Komisyonun internet sitesinde yayımlanan listede Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Krasimir Tuleçki ile İstanbul Başkonsolosu Evgeni Genev de bulunuyor.

'AJANLAR HER YERDE'
Listeye büyük tepki gösteren Başbakan Boyko Borisov, "Ajan diplomatlarımızla vedalaşmamız gerek" dedi. Eski komünist dönemin siyasi polis ajanı olan büyükelçilerin tümünün geri çekileceğini belirten Borisov, "Konu, bakanlar kurulunda hemen ele alınacak. Gördüğünüz gibi ajanlar her yerde" diye konuştu. Yaklaşık 40 büyükelçi ve maslahatgüzarın ajan olduğunu öğrenen Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov da, Twitter ve Facebook sosyal sitelerinde yaptığı ilk yorumunda, "Şoktayım. Söyleyecek söz bulamıyorum" diye yazdı. Bakan Mladenov iktidardaki GERB partisinin, "ajan diplomatlar" için özel bir yasa tasarısı hazırlayacağını bildirdi. Mladenov, dışişleri bakanlığının yetkisindeki, konsolos düzeyine kadar, ajan olduğu ortaya çıkan tüm kişilerin durumunun acilen gözden geçirileceğini de kaydetti. Bulgaristan eski dış istihbarat müdürlerinden General Todor Boyaciev ise, adı ajanlar listesinde geçen Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Krasimir Tuleçki'ye destek verdi. Boyaciev, "Tuleçki, mükemmel bir diplomat Geçmişte Afganistan ve Kosova'da başarıyla hizmet etti. Babası ülkemizin en asil diplomatlarından birisi. Annesi ise zamanında dışişlerinde en güçlü analiz uzmanlarından biriydi. Yunanistan'daki askeri darbenin uyarısını darbeden aylar önce ortaya koymuştu" dedi.

BÜYÜKELÇİ TULEÇKİ SESSİZ
Öte yandan, "ajan diplomatlar" listesinde adı geçen Ankara Büyükelçisi Krasimir Tuleçki tarafından dün herhangi bir açıklama yapılmadı. Büyükelçiliğin basın müşavirliğinden yapılan kısa bilgilendirmede ise Büyükelçi'nin konu ile ilgili heerhangi bir açıklama yapmayacağı kaydedildi. Komünist rejim dönemindeki ajan diplomatlar listesinde adı geçen İstanbul Başkonsolosu Evgeni Genev'den de, konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Başkonsolosluk basın müşaviri, durumla ilgili bir açıklamanın Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılabileceğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU