Hayvan zehiriyle idam

ABD'de, 58 yaşındaki mahkûmun idam cezası, hayvanları uyutmak için de kullanılan 'pentobarbital' isimli ilacın içinde bulunduğu üçlü bir ilaç kokteyli verilerek infaz edildi

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
ABD'nin Oklahoma eyaletinde, hücre arkadaşını boğarak öldürmekten ölüm cezasına çarptırılan John David Duty (58) adlı idam mahkûmunun cezası zehirli iğneyle infaz edildi. İnfazı benzerlerinden ayıransa, ilk kez normalde hayvanları uyutmak için kullanılan bir zehirle gerçekleşmesi oldu. Suçluları İslah Etme Kurumu'ndan Jerry Massie, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, idam mahkûmuna, aralarında hayvanları itlaf etmekte kullanılan pentobarbital adlı sakinleştiricinin de bulunduğu 3'lü bir ilaç kokteylinin şırınga edildiğini söyledi.

'SORUN YARATMADI'
İnsanlarda da sakinleştirici olarak kullanılan pentobarbital'in ABD'de ilk kez bir idam cezasının infazında kullanıldığını belirten Massie, idamlarda kullanılan sodyum thiopental adlı sakinleştiricinin ABD stoklarında tükenmiş olması nedeniyle bu ilacı kullanma yoluna gidildiğini kaydetti. Massie, yeni ilacın idam sırasında "belirgin bir sorun yaratmadığını'' sözlerine ekledi. Soygun ve öldürme amaçlı ateş açma suçlarından iki kez ömür boyu hapis cezası verilmiş olan Duty, 2001'de hapishanede aynı hücreyi paylaştığı Curtis Wise'ı bir yatak çarşafıyla boğarak öldürmekten idam cezasına çarptırılmıştı. Duty, Oklahoma eyaletinde bu yıl içinde cezası infaz edilen 3'üncü idam mahkûmu oldu. ABD'de bu yıl içinde idam edilen mahkûmların sayısı ise 46'ya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU