Kurumuş fidanlar rektörü görevinden etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, yeşil alanların bakımını yapamayan Ziraat Üniversitesi Rektörünü görevden aldı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 18.12.2010 10:13 ABONE OL
Yüzde 80'i çöl ile kaplı olan ülkesini yeşillendirmek için kolları sıvayan Berdimuhamedov, Türkmen Devlet Ziraat Üniversitesi Rektörü Gurbandurdı Mammetguliyev'i, bu konuda ihmalleri olduğu gerekçesiyle görevden aldı.

Türkmen lider Berdimuhamedov başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Başsavcı Çarı Hocamuradov, ormanlık alanlar oluşturulması ve ağaçlandırma projesi hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlarını açıkladı. Hocamuradov, proje kapsamında dikilen fidanlara özellikle yüksek öğrenim kurumlarının bakımı ve gözetiminin aksatıldığını belirtti.

Raporu dinleyen Devlet Başkanı Berdimuhamedov, özellikle diğer kurumlara örnek olması gereken Türkmen Devlet Ziraat Üniversitesine tahsis edilen alanlardaki fidanların bakımının aksadığını ve fidanların kuruduğunu belirterek, bu konuda ihmale izin verdiği ve görevini yerine getirmediği gerekçesiyle Rektör Gurbandurdı Mammetguliyev'i görevinden aldı. Berdimuhamedov, rektör vekili olarak Döwletgeldi Muradov'u atadı.

Türkmenistan'da ormanlık alanlar oluşturulması ve ağaçlandırma projesi kapsamında bütün bakanlıklara, üniversitelere ve diğer devlet kuruluşlarına tahsis edilen alanlara her yıl milyonlarca çam fidanı dikiliyor.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un bizzat katıldığı proje kapsamında bu yıl 3 milyon adet fidan dikildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU