Doğu'nun yıldızı yükseliyor

Çin, Japonya Hindistan gibi ülkeler Afrika'daki ABD ve Avrupa saltanatına son veriyor. Bunlara Türkiye'nin eklenmesine ramak kaldı. Sadece Nijerya'da 1 milyon kişi Türkçe konuşuyor, yüzlerce Türk firması Kara Kıta'da iş yapıyor

Avrupalılar Nijerya'nın siyahi insanlarını esir yapıyor ve başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelere satıyordu. Böylece Avrupalıların işgalleriyle Atlantik esir ticareti başlamıştı. 350 yıl kadar süren bu vahşet 20 milyon 'Kunta Kinte' yaratmıştı. İnsanlık tarihinde kara bir leke olan olaylardan sonra sömürü devam etti. Ta ki Çin, Japon, Hint, Lübnan ekonomik ilişkileri gelişene kadar. Şimdi bu saydığım ilkelere Türkiye de ekleniyor ve karşılıklı güvene, ticarete, kültür değişimine dayanan dostluklar kuruluyor. Yani Kara Kıta'da Amerikan-Avrupa sultası kırılıyor. Yaninin de yanisi "Tarzan zor durumda." Nijerya'nın nüfusu 150 milyon kadar. Yani Afrika'nın en kalabalık ülkesi. Şaşırıp sevinerek öğrendim ki burada yaklaşık 1 milyon kişi Türkçe konuşuyor. Sebebi hem tarihi hem güncel. İlişkilerimiz çok eskiye, ta 14'üncü yüzyıla uzanıyor.

OSMANLI'DAN GELEN SEVGİ

Osmanlı atalarımız imparatorluk zamanında buralara gelen ilk yabancılardanmış. Halka çok iyi, sıcak ve şefkatli davranmışlar. O devirlerden kalma bir sempati yani. Çocuklar sokakta oynarken birkaç yabancı görse "Türkler geldiii" diye bağırırmış ülkede. Okocha, Uche, Amokachi gibi futbolcuların eskiden ve bugün Türk takımlarında forma giymesi, halkımız tarafından çok benimsenmesi bu bağı güçlendirmiş. Halen Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerde bir dolu Nijeryalı öğrenci okumakta. Burada 6 Türk koleji var ki hepsi uluslararası düzeyde ve itibarlı eğitim kurumları.

TARIMDA ANTALYA MODELİ

Petrol rezervlerinin ortaya çıkması Nijerya'yı bir anda dünyanın 8'inci petrol devi haline getirmiş. Tarım geri kalmış. Bakan Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yardımcıları Tahsin Öztiryaki ve Mustafa Çıkrıkçıoğlu ile toplantı halindeyken yanlarına yanaşan birkaç devlet yetkilisi "Giderek zayıflayan tarımımıza Antalya tipi bir çözüm düşünüyoruz lütfen yardım edin" derken, kulaklarımla duyup gururlandım yalan yok. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, sohbetimizde sorduklarıma, "Türkiye'nin Nijerya'ya ihracatı yıllar itibarıyla sürekli artış gösteriyor. 2000'de 45.6 milyon dolar olan ihracatımız 2009'da 350 milyon doların üzerinde gerçekleşti. Biz de onlardan 521 milyon dolar tutarında petrol ürünleri, yağlı tohumlar, etilen polimerleri, kakao, koyunkuzu derileri ve işlenmemiş alüminyum ithalatı yapıyoruz" yanıtını veriyor.

BUGÜN NELER OLDU