Gana'nın önlenemez yükseli

Pazartesi 20.12.2010
ABONE OL
Gana hakkında kimden bilgi alırım diye soruşturdum ekipte. Dersini en çok çalışanlar Müteahhitler Birliği Başkanı Cemal Akço ve Demir Çelik İhracatçılar Biliği Başkanı Namık Kemal Ekinci'yi söylediler. Onlar da hızlı bir brifing verdiler bana. Dediler ki; "Savaş Kardeş, okuyup öğrendiklerimize göre Gana bayrağındaki 'yeşil' renk ülkede bulunan uçsuz bucaksız Gana ormanlarını; 'sarı' renk çıkarılan altını; 'kırmızı' renk de bağımsızlık sırasında dökülen kanı sembolize ediyor."

KOFİ ANNAN TANITTI...

Aklıma BM Genel Sekreterliği yapan Kofi Annan'ın Ganalı oluşu geliyor, söylüyorum. Diyorlar ki; "Dünya böylelikle tanıdı Gana'yı. Ülke dışa açıldı ve ekonomisi son 10 yılda yüzde 60'a yakın büyüdü. 2008 Afrika Futbol finallerinin Gana'da düzenlemesi de perçinledi bunu. Gana, altın, elmas, boksit, manganez ve kauçuk gibi önemli doğal kaynaklara sahip. Kakao üretiminde şampiyon. Ayrıca pirinç, muz, patates mısır da gani. Bizim girmemiz gereken konularda da enerji ve inşaat başta."

HER ZAMAN NEŞELİLER

Sokaklara atıyorum kendimi. Bunca yoksulluğa rağmen yine de mutlu görünüyor insanlar. 'Günü yaşamak' felsefe haline gelmiş çünkü sömürgeciler yıllarca hedefsiz bırakmış milleti. Yaşam biçimleri bizim Roman yurttaşları andırıyor. Öğrendiğime göre burada Rus ve İtalyan mafyası hâkimmiş yakın zamana kadar. Fuhuş, uyuşturucu ve kumar konularında kök söktürmüşler polise. Altın kaçakçılığı da önemli bir geçim yoluymuş mafyanın. Giderek Lübnan ve Türk "ağır ağabeyleri" bulaşmış piyasaya. Şimdilerde adını asla vermedikleri 3-4 Türk 'baba'nın kumar ve altın işini neredeyse ele geçirdiğini fısıldıyorlar.