Yüzyılın en soğuk kışı GALERİ

Son yüzyılın en çetin kışlarından birini yaşayan Avrupa'da hava ve kara ulaşımı olumsuz etkilendi.

Pazartesi 20.12.2010 17:46
Güncelleme: Pazartesi 20.12.2010 17:49
ABONE OL
İngiltere'de ağır kar yağışı bazı bölgelerde hava sıcaklığını eksi 26 dereceye kadar düşürdü. Dondurucu soğuklar ve kar yağışı 25 Aralık'taki Noel öncesinde en fazla hava ulaşımını etkiledi.

Londra'daki Heathrow Havaalanında uçuşların neredeyse tamamının iptal edilmesi nedeniyle binlerce yolcu mahsur kaldı. Terminalde yerlerde uyuyan yolculara battaniye dağıtıldı.

Dünyanın en işlek havaalanlarından Heathrow'a her gün ortalama 1300 uçak inip kalkıyor. Oysa, pazar günü sadece 20 uçak indi ya da kalkabildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Yetkililer, bugün de birçok seferin iptal edildiğini, yığılma nedeniyle uçuşların normale dönmesinin günler alabileceğini söylüyorlar.

İngiltere'deki diğer havaalanları bugün açık. Ancak yine birçok sefer iptal edilmiş durumda. Frankfurt ve Paris'teki Charles havaalanlarında uçuşların yaklaşık yüzde 40'ı iptal edilmiş durumda.

Soğuk hava tren seferlerini de etkiledi. Diğer Avrupa ülkelerindeki tablo da pek farklı değil. Avrupa'yı etkilemeye devam eden sert kış koşullarının ulaşıma olumsuz etkisi sürüyor.

Brüksel'deki Zaventem Havaalanı kapandı. Heathrow gibi Zaventen Havaalanı'nda da binlerce kişi geceyi terminallerde geçirmek zorunda kaldı.

Frankfurt ve Amsterdam Havalanları'nda da bazı uçuşlar iptal edildi. Noel tatili dolayısıyla çok sayıda yolcu seyahat ediyor.

Yetkililer yolculara seyahat etmeden önce havayolu şirketleriyle temasa geçmelerini öneriyor.

Buzlanma uyarısı

İngiltere'de meteoroloji yetkilileri, yollardaki buzlanmaya karşı da sürücüleri uyarıyor. Ülkenin kuzeyinde kimi yerlerde hava sıcaklığının eksi 26 santigrat dereceye kadar düştüğü belirtildi.

İskoçya'da kar kalınlığının 15 ila 20 santimetreyi bulabileceği belirtiliyor.

Meteoroloji yetkilileri, soğuk ve kar yağışlı havanın bu haftada da etkisini sürdürmesinin beklendiğini duyurdu.

Avrupa'da tren seferleri

Frankfurt ve Paris'teki havaalanlarında da binlerce yolcunun mahsur kaldığı bildiriliyor. Batı Avrupa'daki tren ulaşımı da hava koşulları nedeniyle sekteye uğradı.

Eurostar da bazı seferleri iptal etti ve son dakikada iptallerin söz konusu olabileceğini bildirdi.

Soğuk ve kar yağışı nedeniyle aynı zamanda İngiltere, Fransa ve Hollanda'daki futbol maçlarının çoğu iptal edildi.

Bosna Hersek'te etkili olan aşırı soğuklardan dolayı Banya Luka kentinde 2 kişi donarak öldü.