1000 yılın en soğuk kışı

Avrupa kıtası 'en soğuk yıl" iddiasını doğrulayan bir kış geçiriyor. İskandinavya, İngiltere, Fransa ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede hava ulaşımı durma noktasında

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Avrupa'da yoğun kar yağışı başta İngiltere olmak üzere Fransa, Almanya ve İtalya'da hayatı olumsuz etkiledi. Noel tatilinde özellikle hava ulaşımının aksadığı bu ülkelerde pek çok yolcu havalimanlarında mahsur kaldı. İskandinavya'nın bazı bölgelerinde termometreler -20 dereceyi gördü. Meteorologlar İngiltere'de aralık ayının 1910'dan bu yana en düşük hava sıcaklığının yaşandığı ay olabileceği açıklandı. Yoğun kar sadece hava ulaşımını değil aynı zamanda demiryolu ulaşımını da aksattı.

MADONNA YOGA YAPTI
İNGİLTERE: Tarihinin en sert kış koşullarını yaşayan ülkede başkent Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda yüzlerce yolcu geceledi. Önceki gün bin 300 uçuştan 20'si gerçekleştirilebilen Heathrow'un açık olduğu ama rötarlar ve uçuş iptalleri yüzünden kaosun sürdüğü açıklandı. Yolculara rahat uyumaları için hasırlar ve alüminyum folyo dağıtıldı. Gatwick Havalimanı'nda da durumun normale dönmeye başladığı ancak rötarların sürdüğü belirtildi. Bu arada New York'tan kalkıp, Heathrow yerine Londra'nın üçüncü büyük havalimanı Stansted'e yönlendirilen uçakta bulunan ünlü ABD'li sanatçı Madonna'ya iltimas geçilmesi İngiliz basınının ilgi odağı oldu. Daily Mail gazetesindeki haberde Virgin Havayolları'na ait uçakta bulunan Madonna ve beraberindekiler, diğer yolculardan iki saat önce tahsis edilen bir araçla Heathrow'a geçti. Diğer yolcular uçakta üç saat kaldı. Ünlü sanatçıya ayrıcalık tanınmasına sitem eden yolcular Madonna'nın uçaktan ayrılmadan önce koridorda yoga yaptığını söyledi.
FRANSA: Başkent Paris'i etkisi altına alan yoğun kar yağışı, uçak seferlerinin aksamasına ve yolcuların havaalanlarında gecelemesine yol açtı. Sivil Havacılık İdaresi, yoğun kar yağışı nedeniyle havayolu şirketlerinden başkentteki tarifeli uçak seferlerinin yüzde 30'unu iptal etmelerini istedi. Paris'te, önceki gün de tarifeli uçak seferlerinin yüzde 40'ı iptal edilmişti. Yoğun kar yağışı ülke genelinde, tren seferlerinin de aksamasına yol açıyor. Noel tatilinin başlaması dolayısıyla trafiğin daha fazla yoğunlaşmasını bekleyen yetkililer, sürücülere dikkatli olmaları konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor. Amerikalı ünlü şarkıcı Lady Gaga'nın Paris'teki konseri de sahne teçhizatını taşıyan kamyonların yolda kalması yüzünden ertelendi.
ALMANYA: Ülkenin en yoğun havalimanı olan Frankfurt'ta dün 340 uçuş iptal edildi. Yüzlerce yolcu geceyi havalimanında geçirdi. Almanya'nın batısında önlem olarak ağırlığı 7.5 tonu geçen kamyonların trafiğe çıkması yasaklandı. Yine de ülkede pek çok trafik kazası meydana geldi. Hızlı yolcu trenlerine de ülke çapında saatte en fazla 200 kilometre hız yapmaları talimatı verildi.
İTALYA: Ülkede hafta sonu kar yağışı yüzünden kapanan Floransa ve Piza'daki havalimanları dün açıldı. Aşırı soğuk yüzünden ülkede iki evsizin donmuş bedenleri bulundu. DIŞ HABERLER

BUGÜN NELER OLDU