ABD Ermeni tasarısını gündeme getirecek mi?

Nancy Pelosi’nin bugün toplanan Temsilciler Meclisi’nde Ermeni soykırımı iddialarını gündeme getirip getirmeyeceği merak konusu…

Salı 21.12.2010 17:28
Güncelleme: Salı 21.12.2010 17:54
ABONE OL
Ermeni diasporası tarafından ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından bugün gündeme alınıp, oylanacağı iddia edilen Ermeni tasarısının, bugün gündeme gelmesi beklenen konular arasında olmadığı öğrenildi. ABD Temsilciler Meclisine yakın bazı kaynaklardan elde edilen bilgiye göre bugün kongrede tasarının oylanmaya sunulmayacağı belirtildi.

Aynı kaynaklar tasarının çok az bir ihtimal doğrultusunda bugün aniden gündem alınarak oylamaya sunulabileceğini belirterek, ancak bu kadar yoğun tepkinin ardından böyle bir oldu bittinin yaşanma ihtimalinin düşük olduğunu belirttiler.

Temsilciler Meclisinin Türk Dostluk grubu üyesi milletvekillerinin tasarının oylamaya sunulma ihtimaline karşı oldukça duyarlı oldukları belirtildi.

KONGRE'DEKİ "TÜRKİYE DOSTLARI" DA TASARIYA KARŞI DEVREDE
ABD'deki Ermeni lobileri, 252 no'lu "soykırım" tasarısının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda oylanması için çaba göstermeye sürdürürken, ABD Temsilciler Meclisi'nin ABD-Türkiye Dostluk Grubu Eş Başkanları, "Ermeni soykırımı" tasarısı konusunda Kongre üyelerine gönderdiği mektupta tasarının geçmesi halinde ABD'nin "ulusal güvenlik çıkarlarının zedeleyebileceği", "İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiyi onarma müzakerelerine de zarar verebileceği" uyarısında bulundu.

ABD-Türkiye Dostluk Grubu Eş Başkanlarınca Kongre üyelerine gönderilen mektupta tasarıya karşı bir dizi argümanlar sıralandı. Tasarının, ABD'nin "Kafkaslar, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya'daki ulusal güvenlik çıkarlarının zedeleyebileceğine", "İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiyi onarma müzakerelerine de zarar verebileceği"ne dikkat çekilirken Türkiye ile işbirliğini yaparak ABD ekonomisinin "durgunluktan çıkabileceği" de belirtildi.

Bu arada, Kongre üyelerine gönderilen mektuba ABD'deki diasporanın en büyük lobilerinden Amerika Ermeni Asamblesi'nden sert tepki geldi. Mektubu gönderen Kongre üyelerini "Türkiye'nin reaksiyonunun korkusundan boyun eğmek"le suçlayan örgüt, "Mektubu, esas meseleyi kaçırıyor" ifadesini kullandı. Asamble İcra Direktörü Bryan Ardouny, Senatör oldukları dönemde Başkan Barak Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un tasarıyı desteklediğine dikkat çekerken tasarının Afganistan, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu, Orta Asya ve ABD ekonomisi ile bir ilgisinin bulunmadığını savunarak "Bu tasarı, Amerikan değerleri ile ilgilidir" ifadesini kullandı.

BUGÜNE KADAR 11 TASARI GÜNDEME GELDİ
252 sayılı Ermeni soykırımı tasarısı 4 Mart günü Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda 22'ye karşı 23 oyla kıl payı onaylanmıştı. Ermeni tasarılarına 1915'ten beri 11 tasarı geldi. Bu tasarılardan 6'sı oylamadan geçti, 5'i ise geçemedi. Geçemeyen 5 tasarı içerisinde soykırım ibaresi bulunması nedeniyle geçememişti. 12'nci olan bu tasarının da içerisinde soykırım kelimesini bulundurması nedeniyle ABD tarafından geçirilmemesi ön görülüyor.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ
Kritik oturum başladıktan sonra (TSİ 17.00) Ankara'da Suriye Başbakanı Muhammed Naci Itri'yle görüşen ve ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Erdoğan, "Süreci izliyoruz. Ama bu, Ermeni tasarısının ABD Temsilciler Meclisi'nin gündeminde olmayacağı anlamına gelmez. Son anda bazı şeyler olabilir, biz de dikkatle izliyoruz. Bize Nobel'i hep barış sevgi diye anlattılar, biz de Nobel'i alanların barışın ve sevginin arkasında durmalarını bekliyoruz" ifadesini kullandı.