Avrupa'da hayat durma noktasında

Avrupa kıtası "en soğuk yıl" iddiasını doğrulayan bir kış geçiriyor. İskandinavya, İngiltere, Fransa ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede on binlerce yolcu hala mahsur ve hava ulaşımı durma noktasında...

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 21.12.2010 11:24 ABONE OL
Avrupa'da yoğun kar yağışı başta İngiltere olmak üzere Fransa, Almanya ve İtalya'da hayatı olumsuz etkiledi. Noel tatilinde özellikle hava ulaşımının aksadığı bu ülkelerde yüzlerce kişi dün geceyi de havaalanlarında geçirdi. Özellikle Noel tatili nedeniyle seyahat etmeyi bekleyen yolcu sayısını azaltmak için, Londra'nın Heathrow havaalanında gece uçuşlarına dair kısıtlamalar gevşetildi. Havayolu şirketleri ise Noel planlarını iptal etmeleri gerekebileceği konusunda yolcularını uyarıyor.

İNGİLTERE
İngiltere'de kar ve dondurucu soğuklar nedeniyle uçuşların büyük kısmı yapılamıyor. Londra'daki da Heathrow Havaalanında biletli yolcular, zaten kalabalık olan havaalanının kapısından geri çevrildi. Heathrow yetkilileri, yarın TSİ 20'ye dek planlı uçuşların sadece üçte birine izin verileceğini bildirdi.

British Airways, başkent Londra'daki Heathrow havaalanından bugün düzenlenmesi gereken kısa mesafeli uçuşların büyük bölümünün iptal edilmesinin beklendiğini açıkladı. Havaalanının güney pistinin uçuşlara kapalı olması nedeniyle binlerce yolcu bekleyişte.

Hava şartları nedeniyle Avrupa genelinde dün 22 bin uçuş iptal edildi.

Yetkililer, Cumartesi günü sadece bir saat içinde 12 santimetre kalınlığında kar oluşmasının uçuş pistlerinde aşırı buzlanmaya neden olduğunu ve önceliklerinin yolcuların güvenliğini sağlamak olduğunu vurguluyor. Kötü hava koşullarının İngiliz havayolu şirketi BA'ya maliyeti günde 75 milyon Euro'yu buluyor.

ALMANYA
Yoğun kar yağışı nedeniyle, Almanya'nın çeşitli havaalanlarından kalkacak bini aşkın uçuş iptal edildi, buzlanmayı önleyen kimyasalların bitmesi nedeniyle, Brüksel havaalanından yapılacak uçuşlar da iptal oldu. Kötü hava koşullarından en fazla etkilenen ülkelerin başında İngiltere, Fransa ve Almanya geliyor, meteoroloji yetkililerine göre dondurucu soğuklar devam edecek.

Almanya'nın batısında önlem olarak ağırlığı 7.5 tonu geçen kamyonların trafiğe çıkması yasaklandı. Yine de ülkede pek çok trafik kazası meydana geldi. Hızlı yolcu trenlerine de ülke çapında saatte en fazla 200 kilometre hız yapmaları talimatı verildi.

İTALYA
Ülkede hafta sonu kar yağışı yüzünden kapanan Floransa ve Piza'daki havalimanları dün açıldı. Aşırı soğuk yüzünden ülkede iki evsizin donmuş bedenleri bulundu.FRANSA
Fransa'nın başkenti Paris'teki Charles de Gaulle havaalanında kısa mesafe uçuşların çoğu uzun mesafe yolcuların seyahat edebilmeleri için durduruldu.

Hollanda, İspanya ve Danimarka'da da benzer aksaklıklar yaşandı. 30 uçuşun iptal edildiği Amsterdam'daki Schiphol Havaalanı'nda 3 bin kişi geceyi bekleme salonunda geçirdi.

MADONNA YOGA YAPTI
New York'tan kalkıp, Heathrow yerine Londra'nın üçüncü büyük havalimanı Stansted'e yönlendirilen uçakta bulunan ünlü ABD'li sanatçı Madonna'ya iltimas geçilmesi İngiliz basınının ilgi odağı oldu.

Daily Mail gazetesindeki haberde Virgin Havayolları'na ait uçakta bulunan Madonna ve beraberindekiler, diğer yolculardan iki saat önce tahsis edilen bir araçla Heathrow'a geçti. Diğer yolcular uçakta üç saat kaldı. Ünlü sanatçıya ayrıcalık tanınmasına sitem eden yolcular Madonna'nın uçaktan ayrılmadan önce koridorda yoga yaptığını söyledi.

DENİZ FENERİ BUZ TUTTUBUGÜN NELER OLDU