Belarus'ta bin gözaltı

Pazar günü Belarus'ta düzenlenen seçimlerden sonra çıkan olaylarda bin kişi gözaltına alınırken, Lukaşenko'ya karşı yarışan 9 adaydan 7'si tutuklandı

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Belarus'ta pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Aleksander Lukaşenko'nun oyların yüzde 79,7'sini alarak dördüncü kez koltuğu garantilemesinin ardından sokağa çıkan muhalefet 'Özgürlük Meydanı'nı doldurdu. 30 binin üzerinde göstericinin meydanı boşaltması için çağrıda bulunan polis, direnenleri gözaltına aldı. Bölgeden gelen haberlere göre yaklaşık bin kişi polis merkezlerinde tutuluyor. Belarus İçişleri Bakanlığı izinsiz gösteri yaparak toplum düzenini bozan organizatörlerin 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği uyarısı yaptı. Muhalif liderler Nikolai Statkevich, Andrei Sannikov, Grigory Kostusev ve Vitaly Rymashevsky de tutuklananlar arasında. Bir diğer muhalif aday Vladimir Neklyaev de polisle girdiği çatışmada gözü morardı, burnu kanadı ve hastaneye kaldırıldı. Neklyaev'in hastaneden alınıp tutuklandığı belirtildi. Lukaşenko'ya en yakın oy alabilen muhalif lider Andrei Sannikov yüzde 2,56'da kaldı. Seçimlere katılım yüzde 90'ın üzerinde gerçekleşirken, diğer yedi adayın oyları ise yüzde 2'nin altında kaldı. Öte yandan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Belarus'ta yapılan devlet başkanlığı seçimini "şaibeli" olduğu gerekçesiyle kınarken Rusya liderliğindeki Bağımsız Devletler Topluluğu'nun (BDT) Belarus'taki gözlemci heyeti başkanı Sergey Lebedev, "Seçimde yolsuzluk tespit edilmemiştir. Lukaşenko'nun kazanması yasaldır" dedi.

ADAYLARA ŞİDDET

Sokağa dökülen muhalefet taraftarlarından bin kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Tutuklananlar arasında polisten dayak yiyen Vladimir Neklyaev (sağda) adlı aday da bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU