Haber turu.

Salı 21.12.2010
ABONE OL
Türkmenlere iki bakanlık
BAŞBAKAN Nuri el Maliki'nin Meclis'e sunduğu kabinesinin 42 bakandan oluştuğu, Türkmenlere iki bakanlık verildiği belirtildi. Yeni kabinede Şii ittifakı 18, Irakiye 11, Kürtler 8, El Avsat koalisyonu 1 ve Hıristiyanlar 1 bakanlık elde ediyor. Türkmenlere Şii ittifakından Gençlik ve Spor Bakanlığı verildi. Bakanlığa bakanlığı yürüten Jasim Muhammed Jafer'in getirileceği kaydedildi. Irakiye listesinden de Türkmenlere bir devlet bakanlığı verileceği ifade edildi. Öte yandan Irakiyun listesinden Türkmen kökenli İzzettin Devlet'e Tarım Bakanlığı koltuğunun verileceği öğrenildi.

Bir günde 12 idam
İRAN'DA dün 11'i Cundullah örgütü üyesi 12 kişinin idam edildiği bildirildi. İran'ın resmi haber ajansı IRNA, "bombalama, terör eylemleri, adam öldürme, silahlı uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından idama mahkûm edilen Cundullah üyesi 11 kişinin cezalarının dün Zahidan'daki cezaevinde infaz edildiğini" duyurdu. Ayrıca 2008 Şubat ve 2009 Mayıs arasında 5 kadını öldüren Mahin Kadiri isimli kadın seri katilin de idam edildiği bildirildi.

Tepki vermeye değmez'
KUZEY Kore, Güney Kore'nin dün sabah Yeonpyeong adasında "gerçek mermilerle yaptığı deniz tatbikatına tepki göstermeye değmeyeceğini" belirtti. Kuzey Kore ordusunun yaptığı açıklamada, "askeri provokasyonlara tek tek tepki misilleme yapmaya değmeyeceği" ifade edildi. Yeonpyeong adasında gerçek mermilerle yapılan tatbikat bir saat kadar sürmüştü. Güney Kore ordusu, tatbikatta Kuzey Kore'yi caydırmak amacıyla savaş uçaklarının da yer aldığını açıklamıştı.

Türkiye yükseliyor
REUTERS ajansı, Mısır'ın bölgede nüfuzunun neden azaldığını sorgularken, bunun en önemli etkeni olarak Türkiye'nin "yükselen yıldız" olmasını ön plana çıkardı. Ajansın yorum haberinde, 1950 ve 1960'larda Cemal Abdül Nasır yönetiminde Arap dünyasının tartışmasız gücü olan Mısır'ın, İsrail'le ilk barış anlaşmasını yapan Enver Sedat zamanında da Ortadoğu'nun en önemli gücü olduğu vurgulanırken, ülkenin 21. yüzyılda "sesinin kısıldığı" belirtildi.