İran 6,5'le sallandı

İran'ın güneydoğusunda dün akşam 6,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 21.12.2010 07:29 ABONE OL
İran'ın güneydoğusunda dün akşam meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde, ilk belirlemelere göre, 7 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

Yerel bir yetkilinin sözlerini aktaran Mehr haber ajansı, depremin Sahraj bölgesini vurduğunu ve kalıntıların altından 7 kişinin cesedinin çıkarıldığını belirtti. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

30 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Depremin merkez üssünün Kırman eyaletinde bulunan Hüseyinabad kentinin yakınlarında olduğunu bildiren yetkililer, depremden sonra, biri 5 büyüklüğünde olmak üzere, 22 artçı depremin kaydedildiğini söyledi. Depremin yerin 12 kilometre altında meydana geldiği belirtildi.

Deprem bölgesinin, 2003 yılında yaklaşık 30 bin kişinin öldüğü depremin yaşandığı tarihi şehir Bem'e yakın olduğu belirtiliyor.Yarı resmi Fars Haber Ajansı ise depremin, Afganistan-Pakistan sınırındaki Sistan Belucistan vilayetinde de hissedildiğini bildirdi.

Ajans, Zahedan kentinde bazı insanların evlerini terk ettiğini, depremin Bem, Keş ve İranşehr'de de hissedildiğini belirtti.

TÜRK KIZILAYI YARDIM ELİNİ İRAN'A UZATTI
İran'ın güneyinde bulunan Kerman eyaletinde yaşanan 6.3'lük deprem Türk Kızılayı'nı harekete geçirdi. Depremin ardından Türk Kızılayı tarafından bölgeye ilk etapta insani yardım malzemesi taşıyan 2 TIR gönderildi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamaya göre İran'ın Kerman eyaletinde 7 kişinin ölümü ve çok sayıda insanın yaralanması ile sonuçlanan deprem felaketinin ardından Afet Operasyon Merkezi'nde bölgedeki gelişmeler takibe alındı. Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak incelemelere devam eden Türk Kızılayı sağlıklı bilgilere ulaşmak için İran Kızılayı ile de iletişime geçti. Bölgeye hızla yardım ulaştırabilmek adına Kuzeydoğu Anadolu Bölge Afet Yönetim ve Lojistik Merkezinden 2 TIR çadır, battaniye ve katalitik sobadan oluşan insani yardım malzemesinin bölgeye doğru yola çıktığı belirtilen açıklamada, ihtiyaç duyulması halinde bölgeye ek yardım malzemesi ve uzman afet müdahale ekibi ulaştırılabilmesi için hazırlıkların tamamlandığı ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU