ABD'deki lobicilik savaşında Türkiye galip

ABD Temsilciler Meclisi'ne Ermeni tasarısının getirilme tehlikesi Türk toplumunu ve Washington Büyükelçiliği'ni harekete geçirince, tasarı dün gündeme gelmedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi gündemine getirilmemesi için yoğun bir çaba harcadı. Tasarı nedeniyleTürk ve Ermeni kuruluşlar arasında da lobicilik savaşı yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı ise tasarıya karşı olduklarını bir kez daha açıkça dile getirerek, Temsilciler Meclisi ile bu konuda temas halinde olduklarını açıkladı. Tasarının Temsilciler Meclisi'nde engellemeye çalışan Washington Büyükelçiliği, son iki günde çok sayıda Kongre üyesine ulaştı. Büyükelçi Namık Tan, Kongre üyeleri ve eski dışişleri ve savunma bakanlarıyla telefon görüşmeleri yaptı. ABD Ticaret Odası'nınsa Kongre'yi uyardı.

TÜRKLERDEN TEPKİ
İlk dakikadan itibaren harekete geçen ABD'deki Türk kuruluşları da Türk dostu Amerikalılar ve Türk toplumunu tasarıyı protestoya çağırdı. Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Günay Evinch (Övünç) ile Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı (FTAA) Kaya Boztepe, Türk dostlarından telefon veya e-postayla Kongre üyelerine ulaşarak tasarıya karşı tavır almaya çağırdı. Temsilciler Meclisi'nin gündemine gelecek tasarıları belirlemek için toplanan Kurallar Komitesi'nin dün sabah ve öğlenki oturumlarında tasarı gündeme gelmedi. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde görüşmeler sürüyordu. Tasarının gündeme gelme olasılığının bütünüyle ortadan kalkmadığı belirtildi. Tasarının "suspension of rules" (kuralların askıya alınması) gibi bir yöntemle meclis gündemine gelme ihtimalinin bulunduğu kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU