Kapalı havalimanları için AB devrede

AB Komisyonu, kıta genelinde havalimanı yöneticilerini toplantıya çağırdı. Tren ve hava ulaşımı ise hâlâ felç

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Avrupa'da yoğun kar yağışının yol açtığı karmaşa dün de hız kesmeden sürdü. Özellikle havalimanlarında yolcuların mahsur kalması Avrupa Komisyonu'nun sert tepkisini çekti. Ulaştırmadan Sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Siim Kallas, "Bu kabul edilemez bir durum" yorumunda bulunurken, Avrupa Komisyonu, kıta genelindeki havalimanı yetkilileriyle önümüzdeki günlerde bir de toplantı yapacak. Avrupa genelinde son durum ise şöyle:
İNGİLTERE: Başkent Londra'da bulunan en işlek ve büyük havaalanı Heathrow'dan karşılıklı uçuşların sadece üçte biri yapılabiliyor. Yine Londra yakınlarındaki Gatwick Havaalanı ise dün sabah yeniden uçuşlara açıldı. Ancak bu havaalanından da kısıtlı sayıda sefer gerçekleştirilebiliyor. Demiryolu ulaşımı da soğuk havadan olumsuz etkileniyor. Şehirlerarası tren seferleri yapan East Coast şirketi, elektrik hattında soğuk hava nedeniyle oluşan arızadan dolayı seferlerini gerçekleştiremiyor. Londra ile Paris ve Brüksel arasında hızlı tren seferleri yapan Eurostar ise kısıtlı sayıda sefer yapabiliyor.

TRENİ GÖRMEYEN TÜRK İŞÇİ EZİLDİ

ALMANYA: Frankfurt havaalanında dün sabah aniden bastıran kar yüzünden tüm uçuşlar kısa süreli durdu. Aschaffenburg ile Würzburg arasındaki 3 numaralı otoyolda buzlanma nedeniyle yaklaşık 100 araç bir yokuşta kaldı. Futbolda kupa maçları da iptal edildi. Bu arada Almanya'nın Köln kentinde raylardaki karı temizleyen 40 yaşındaki Türk işçi Tayfun Açık ve Alman mesai arkadaşı, gelen treni fark etmeyince trenin altında kalarak can verdi.
FRANSA: Başkent Paris'te, yoğun kar yağışı yüzünden son üç günde büyük ölçüde aksayan uçak seferleri kademeli olarak normale döndü. Paris'te önceki gece Charles de Gaulle Havalimanı'nda 3 bin, Orly Havalimanı'nda ise 400 yolcu mahsur kaldı. Paris'teki pek çok istasyonda da yüzlerce yolcu geceledi.

BUGÜN NELER OLDU