Tasarı bugünkü gündeme girecek mi?

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 22.12.2010 07:31 ABONE OL
ABD'nin 1915 yılı olaylarını "soykırım" olarak tanımasını isteyen tasarı, Temsilciler Meclisi'nin bugünkü resmi gündeminde şu anda görünmüyor.

Meclis Demokrat Çoğunluk Lideri Steny Hoyer'in ofisinden yapılan duyuruda, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen tasarının gündemde yer almadığı görüldü. Ancak duyuruda, programa eklemeler yapılabileceği de ifade ediliyor.

Tasarı, Meclis'in dünkü oturumunda gündeme gelmemişti, ancak bugün "Kurallar Komitesi"nin tasarıyı gündeme alması ya da Meclis Başkanı Nancy Pelosi'nin "suspension of rules" (kuralların askıya alınması) yöntemiyle Meclis'e doğrudan getirmesi ihtimali halen sürüyor.

Tasarının gündeme gelmesi ihtimalinde, iki seçenek bulunuyor. Buna göre, Genel Kurulun görüşeceği tasarıları ve yöntemlerini belirleyen Kurallar Komitesi tasarıyı gündeme almayı tercih edebilir. Böyle bir durumda tasarının hangi yöntemle ele alınacağına komite karar veriyor.

İkinci yöntem olan "suspension of rules (usul kurallarının askıya alınması)" uygulaması ile de Meclis Başkanı Nancy Pelosi, tasarıyı doğrudan Genel Kurul'a getirilebilir.

Tasarının komite tarafından gündeme alınması halinde, "çoğunluk oyu" yönteminin kullanılabileceği belirtiliyor. Bu yöntemde, tasarı üzerinde Meclis üyeleri söz alarak, görüşlerini bildirebiliyor veya tasarı üzerinde değişiklik talep edebiliyor. Ancak oylama aşamasında basit çoğunluk tasarının geçmesi için yeterli oluyor.

Genellikle iki partinin de uzlaştığı konularda zaman kaybetmemek amacıyla başvurulan "Suspension of rules" yönteminde ise tasarı, mevcut üyelerden birinin itiraz etmemesi halinde "el kaldırma (voice call)" yoluyla kabul edilebiliyor. Eğer üyelerden biri itiraz ederse, bu durumda toplantı yeter sayısı (quorum) ve mevcut üyelerin üçte ikisinin lehte oyu aranıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, bu yöntemi, yeterli çoğunluğu sağlaması, ancak Kurallar Komitesi'nin konuyu gündeme getirmemesi durumunda, Genel Kuruldan hızlı geçme şansı olduğu için kullanmayı seçebileceği ifade ediliyor.

KONGREDE HAZIR BULUNUN"...
Edinilen bilgiye göre, Pelosi, kendine yakın milletvekillerini, Meclisin bugünkü Genel Kuruluna katılması ve Kongre'den ayrılmaması için aradı.

Cumhuriyetçi Parti Grubu'nun da tüm parti üyelerine, Temsilciler Meclisinde hazır bulunmaları çağrısında bulunduğu öğrenildi.

Pelosi, dün konuyla ilgili sorulara yanıt vermekten kaçınırken, Temsilciler Meclisi Demokrat Çoğunluk lideri Steny Hoyer, konunun meclis gündemine bugün gelmeyeceğinin sinyalini vermişti. Meclisin kapanma gününün belirsizliğine dikkati çeken Hoyer, dolayısıyla tasarının durumunun hala belirsiz olduğuna da işaret etmişti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, "tasarıya karşı" olduklarını daha önceden belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Türkiye ile ilişkilerin "son derece önemli" olduğuna işaret etmekle birlikte, "ABD Başkanı Barack Obama'nın tasarıyla ilgili görüşünün bilindiği" şeklinde farklı yorumlanabilecek ifadelerde bulundu.

Gerek Gibbs gerek Crowley, Obama ve Clinton'un tasarı karşısında Kongre nezdinde şahsen devreye girip girmediği konusunda yorumda bulunmadı.

BÜYÜKELÇİLİK VE TÜRK KURULUŞLARINDAN "KARARLI" ÇALIŞMA...
Bu arada, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de konuyu yakından takip etmeye ve Kongre ile temaslarına tüm hızıyla devam ediyor.

Büyükelçi Namık Tan, Kongre üyelerini bizzat aramanın yanı sıra son gelişmeleri sosyal paylaşım ağı Twitter'da paylaşmayı da sürdürdü. Tan, konuya yönelik çalışmaları "aynı kararlılık ve azimle sürdürdüklerini" belirterek, "oldu bitti"ye izin vermemek için meclis çalışmalarının sona ereceği ana kadar "konuyu hassasiyetle takip edeceklerini" kaydetti.

Tasarının ilk duyulduğu andan itibaren hareket geçen ABD'deki Türk kuruluşları, bugün de çalışmalarına devam etti.

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi ve Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Türk dostu Amerikalılar ile Türk toplumunu Kongre üyelerini aramaya teşvik etmeyi sürdürdü. Turkic American Alliance (TAA) da üyelerini tasarıyla ilgili e-postalar göndererek bilgilendirdi.

TAA Başkanı Başkanı Faruk Taban, yaptığı açıklamada, üyelerinden, Kongre üyelerinin ofislerini aradıkları yönünde çok sayıda geri dönüş aldıklarını ve insanların aramaya devam ettiğini söyledi. Federasyon olarak Kongre üyeleriyle de gün boyu temaslarda bulunduklarını belirten Taban, bu konudaki çalışmalara bugün de devam edeceklerini bildirdi.

TABAN: "HEM TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNE, HEM DE KONGRE'NİN GÜVENİLİRLİĞİNE ZARAR VERECEKTİR"
ABD'deki Türk çatı kuruluşlarından Turkic American Alliance'ın (TAA) Başkanı Faruk Taban, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisine gelip geçmesi halinde, bu durumun, hem Türk-Amerikan ilişkilerine hem de Kongre'nin güvenilirliğine zarar vereceğini söyledi.

Taban, yaptığı yazılı açıklamada, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gelmesi ihtimali bulunan tasarıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Faruk Taban, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gelip kabul edilmesi halinde, "Önemli bir bölgesel güç ve NATO içinde nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir müttefik olan Türkiye'nin haksız biçimde hakarete uğrayacağını" belirtti. Taban, tasarının gündeme gelmesi ve kabul edilmesi durumunda, "Irak ve Afganistan'daki savaşlar da dahil olmak üzere hayati derecedeki Amerikan çıkarlarına tamiri mümkün olmayan bir zarara yol açacak biçimde Türkiye'de kırgınlığa neden olabileceğini" kaydetti.

"ABD ve Türk hükümetlerince belirtildiği gibi, 252 sayılı karar tasarısının, ABD'nin iki değerli dostu Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve uzlaşı sürecine yönelik çabaları sekteye uğratacağını" ifade eden Taban, şu ifadeleri kullandı:

"1. Dünya Savaşı sırasında bazı Osmanlı yetkililerinin Ermeni azınlığa karşı ulusal güvenlikle alakalı birtakım eylemlerinin 'soykırım' ile eşdeğer tutulup tutulmayacağına dair süregelen tartışmalardaki tüm bakış açılarına ifade özgürlüğü açısından saygı gösteriyoruz. Kargaşa sırasında Ermenilerin, Türklerin ve diğer Osmanlıların maalesef trajik biçimde hayatlarını kaybetmelerinden derin üzüntü duyuyoruz.
Tarihin böylesine tartışmalı bir dönemine dair taraflı bir tasarının çoğunluk temelinde kabul edilmesi, Kongre'nin güvenilirliğine zarar verecektir. Bunun yerine, temsilcilerimiz Amerikan çıkarlarını üstün tutmalı ve seçmenlerine, sosyal barış ve uzlaşının vekilleri olarak rehberlik etmelidir. Tartışmalı tarihle ilgili yargılar tarihçilere bırakılmalıdır.
Bu gerçekler ve düşünceler ışığında, 6 bölgesel federasyon/konsey ve ülke genelinde 180'den fazla bağlı kuruluşu temsil eden Turkic American Alliance olarak, 252 sayılı tasarı lehine oy kullanılmaması çağrısında bulunuyoruz."

TURKISH COALITION OF AMERICA: "CİDDİ TEHLİKE SÜRÜYOR"
ABD'deki diğer bir Türk kuruluşu Turkish Coalition of America (TCA) da, ülkedeki Türk toplumuna tasarıya karşı harekete geçme çağrılarını sürdürüyor.

Açıklamasında, Ermeni lobisinin tasarıyı geçirmek için Kongre'ye baskı uyguladığına işaret eden TCA, Temsilciler Meclisi'nin bugün de oturumuna devam edeceğine dikkati çekerek, Kongre tatile girmeden önce bugün tasarının oylanması yönünde ciddi tehlikenin hala sürdüğünü kaydetti.

TCA, tasarıya karşı harekete geçen Türk Amerikalılar ve Türkiye'nin ABD'deki dostlarına teşekkür ederek, onları Kongre üyeleriyle temasa geçmeleri ya da daha önceden temasa geçmişlerse de, bu temaslarını devam ettirmeleri çağrısı yaptı.

BUGÜN NELER OLDU