Türkiye'nin üyeliği stratejik seçim

1 Ocak'ta AB dönem başkanlığını Belçika'dan devralacak olan Macaristan'ın Dışişleri Bakanı Martonyi, Türkiye'nin üyeliğinin birliğe önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Yılbaşından sonra Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını üstlenecek Macaristan'ın Dışişleri Bakanı Janos Martonyi, Türkiye'nin üyeliğini AB açısından "büyük bir stratejik seçim" olarak değerlendirdi. 1 Temmuz'dan beri başkanlığı yürüten Belçika liderliğinde Türkiye-AB arasında hiçbir müzakere faslı açılamazken, Martonyi rekabet faslını açmayı istediklerini belirtti. Martonyi, Türkiye'nin AB dışında kalmasının birliğin çıkarına olmayacağını savunarak "AB'nin önünde büyük bir stratejik seçim bulunuyor. Ya AB'nin dışında yeni bir Osmanlı İmparatorluğu kurulacak ve AB'nin rekabet edecek. Ya da güçler birleştirilecek ve Türkiye AB üyesi olacak. Ben Türkiye'nin üyeliğinin AB'ye önemli avantaj sağlayacağını düşünüyorum" dedi. Martonyi, "Türkiye-AB sürecinde yaşanan sorunları biliyoruz. Sorunlar var. Kızgınlık var. Türkiye'nin bu süreçte yılgınlığa düşmemesi gerekiyor. Kararlılık ve ısrarla müzakere sürecine devam edilmesi lazım. Macaristan'ın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakereleri daha da ileriye götürmeye çalışacağız" diye konuştu. Martonyi, Türkiye-AB arasındaki siyasi sorunların aşılmasına ilişkin ise, "İki tarafta da iyi niyet varsa siyasi sorunların üzerinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Eğer tersi olursa maalesef müzakere süreci yavaş ilerleyecek" diye konuştu.

YENİ YILDA YENİ FASIL

Belçika'nın Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ise müzakerelerde son altı ayda yeni fasıl açamamasının "geriye gidiş" anlamına gelmediğini belirterek, "Rekabet faslı zaten Hırvatistan için de çok zor bir başlıktı. Üstelik Türk hükümeti bu başlığın açılması için büyük bir gelişme sağladı. Yeni faslın ocak ya da şubat'ta açılacağını düşünüyorum" dedi.

REKABET NİYE GECİKTİ?

Rekabet faslının gecikmesinin nedeni olarak Ankara'nın açılış kriterlerini yerine getirememesi gösteriliyor. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a bağlı olan Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) faslın açılması için bastırırken, Hazine Müsteşarlığı üzerine düşenleri yerine getirmek konusunda gecikti. Buna göre, bütün devlet sübvansiyonları olmaksızın piyasa şartlarının işlemesini öngören rekabet faslı için Türkiye'den bütün kamu kurumlarının sektörlere uyguladıkları teşviklerin envanterini çıkartması, eylem planını çıkartması ve strateji belgesini ortaya koyması isteniyor. 35 müzakere faslının 18'i şu anda Kıbrıs Rum Yönetimi ve Fransa'nın itirazları dolayısıyla donmuş durumda.

BUGÜN NELER OLDU