Tasarı yine püskürtüldü

Türk-Amerikan ilişkilerini her yıl rehin alan Ermeni Soykırımı tasarısı, gündeme gelmeden kadük oldu. ABD Temsilciler Meclisi, tasarıyı Genel Kurul gündemine almadan Noel tatiline girdi... Başkanlığı devretmesine günler kala, rafa kalkan Ermeni tasarısını gündeme getirmek isteyen Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, eli boş gitti. Ermeni lobisi bir kez daha hayalkırıklığına uğradı

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi'nin görevini tamamlamadan önce sözde Ermeni soykırımını son kez tanıma girişimi, bir kez daha başarısızlıkla sonuçlandı. Meclis, tasarıyı görüşmeden tatile girdi.

Bu meclisin görev süresi sona erdiğinden, tasarı "kadük" hale geldi. Yoğun diplomatik çabalarla tasarının önüne geçen Türkiye bir kez daha rahat nefes aldı. ABD'deki Türk toplumunun desteğiyle Temsilciler Meclisi üyelerini telefon ve e-mail yağmuruna tutan ATAA, FTAA ve TCA kuruluşlarıysa Meclis'ten çıkan kararı sevinçle karşıladı. Pazartesi gününden bu yana ABD Temsilciler Meclisi'nin gündemine gelmesi beklenen soykırım tasarısının heyecanı son dakikaya kadar sürdü. Ermeni diasporasına yakınlığı ile bilinen Kaliforniya Milletvekili Pelosi, Noel tatilinden iki gün önce gerçekleştirilmesi planlanan Genel Kurul görüşmelerinde 435 sandalyeli Meclis'in 100'ü boş olmasına karşın, tasarıyı tatile girmeden gündeme getirmeye çalıştı. Tasarının Genel Kurul'da görüşmeye açılıp açılmayacağı yerel saatle öğleden sonra beşe kadar belli olmadı. Ermeni tasarısından önce 11 Eylül saldırılarıyla ilgili bir tasarı görüşülürken, Pelosi'nin ofisinden yapılan açıklamada Genel Kurul'un başka bir tasarıyı gündeme almayacağı bilgisi geldi. 11 Eylül tasarısının "kayıtlı oylama" yöntemiyle oylanan son tasarı olacağı, bundan sonra gelecek tasarıdaysa "sesli oylama" yönteminin kullanılacağı belirtildi. Pelosi'nin tasarıyı "suspension of rules" (kuralların askıya alınması)" yöntemiyle meclise getirip getirmeyeceği tartışılıyordu. Ermeni tasarısı gibi konuların bu yöntemle oylanmadığını belirten Kongre kaynakları, bu nedenle tasarının gelme olasılığı teknik olarak mümkün olsa da, bunun gerçekleşmesi ihtimalinin yüzde 1'in altında olduğunu kaydetti. Bu açıklamalardan kısa bir süre sonraysa Pelosi'nin, Meclis'teki görev süresini tasarıyı Genel Kurula getirmeden sona erdirme yolunu seçtiği anlaşıldı. Tatile giren Meclisin görev süresi sona erdiği için tasarı geçersiz oldu. Yeni meclis ise 3 Ocak'ta göreve başlayacak. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Genel Kurul oturumu devam ederken salondan çıkışında, AA muhabirinin "Tasarıyı Meclis gündemine getirmediniz..." sözleri üzerine, "Evet, getirmedik" yanıtını verdi.

TAN: SAĞDUYU KAZANDI

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'sa sonucu, "Sağduyu galip geldi, memnuniyet verici" şeklinde yorumladı. Amerikan AP ajansı Pelosi'nin ABD için önemli olan müttefik Türkiye ile diplomatik bir çatışmaya girmemeyi tercih ettiğini bildirdi. Obama yönetiminin karşı çıkmasına rağmen tasarının Meclis'in son günlerinde gündeme getirilmeye çalışıldığını belirten AP, önümüzdeki dönem Ocak ayından itibaren Meclis'te kontrolü Cumhuriyetçilerin ve yeni Meclis Başkanı John Boehner'in ele alacağını hatırlattı. Ajans, tasarının yeni dönemde gündeme gelme olasılığının düşük olduğunu bildirdi. Alman DPA ajansı da Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın konunun Meclis gündemine gelmemesi için yoğun çaba harcadığını ve tasarının en az bir yıl için rafa kalkacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU