Güneşte bronzlaşan yapay kulak

ABD'de, kulağı kaynar suyla deforme olan genç kıza, Hollywood efektlerinin de kullanıldığı bir teknikle gerçeğe yakın protez kulak takıldı

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
Çin'de bir yetimhaneden 9 yaşındayken ABD'li bir çiftin evlat edindiği Elise Lutz'un (14) sağ kulağı küçükken kaynar su dökülmesi sonucu deforme olmuştu. Sağ kulağını saçlarıyla örtmeye çalışan talihsiz kız, yeni kulağına Hollywood özel efekt tekniklerinin de kullanıldığı estetik operasyonla kavuştu.

HAVUZA BİLE GİRİYOR

Operasyon North Carolina eyaleti Durham kentinde bulunan Anaplastoloji Kliniği ve Duke Üniversitesi Tıp Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yapay kulağı kenetlesin diye Lutz'un önce kafatasına titanyum çubuklar yerleştirildi. Operasyondan birkaç ay sonra osteoblast adı verilen genç kemik hücreleri bu küçük titanyum çubuklarıyla kaynaştı. Yapay kulağın ana maddesini oluşturan silikona daha fazla boyut katabilmesi için naylon parçacıklar da kullanıldı. Hollywood filmlerinde özel efekt ekiplerinde çalışan Anaplastoloji Kliniği'nden uzman Jay McClennen kendi tasarladığı silikon kulağa doğru rengi verdi. Yapay kulağın güneşte tıpkı gerçek kulak gibi kızardığı belirtildi. North Carolina'da yaşayan Elise, yeni kulağıyla havuza da girebiliyor. Silikon kulak 6 yıl kullanılıyor daha sonra yenisiyle değiştirilebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU