Netanyahu’ya kalsa özür tamam ANALİZ

Başbakan Netanyahu'ya kalsa, en azından Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ve şahsi özür yolu ile bu problemin büyük bir aşaması çözülmüş olacaktı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 24.12.2010 15:10 ABONE OL
İsrail Türkiye'nin şartlarını kabul edemez. Aslında Başbakan Netanyahu'ya kalsa, en azından Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ve şahsi özür yolu ile bu problemin büyük bir aşaması çözülmüş olacaktı. Ancak Netanyahu böyle bir şey yapsa İsrail'de kıyamet kopar.

3 hafta önce İsrailli yetkililerle Türkiye arasında Cenevre'deki görüşmelerde Ankara'nın tazminat ve özür talebi masaya yatırıldı. Tam da İsrail'deki yangına Türkiye'den yardım edilmesiyle arada ilk sıcak temas kurulmuştu. Sonuçta İsrail hükümeti saldırıda hayatını kaybeden 9 Türk'ün ailelerine 100'er bin dolar tazminat ödemeyi ve ailelerden özür dilemeyi kabul etme aşamasına geldi. Ertesi gün bu haberin İsrail gazetelerinde yayınlanmasıyla Kudüs derin bir sessizliğe gömüldü. Hiçbir hükümet yetkilisi tazminat ve özür haberlerini doğrulayamadı. Nitekim bir sonraki aşamada konunun İsrail Parlamentosuna getirilmesi gündeme geldi fakat Knesset bu konuyu gündeme almadı.

İsrailillerle yaptığımız görüşmelerde ortaya şöyle bir ortak yorum çıktı. Aslında İsrail hükümeti resmi yolla tazminat ödemeyi ve özür dilemeyi kabul etmedi ama en azından ailelere karşı bu adımı atarak, buzların erimesini sağlayacaktı. Fakat bu bile koalisyonun çatırdamasına neden olacaktı. Zira başta İsrail Dışişleri Bakanı Liebermann olmak üzere aşırı sağ partiler, böyle bir konunun kabul edilmesi halinde hükümetin düşmesini sağlayacaktı. Bu durum Netanyahu'nun geri adım atmasına neden oldu. Yapılan yorumlara göre aslında Netanyahu, resmi olmayan bir yolla özür ve tazminat taleplerini yerine getirmeye sıcak bakarken, hükümet düşer endişesiyle bu kararından vazgeçti.

İsrail'de muhalefet hükümetin tazminat talebini yerine getireceği söylentileri üzerine "siz Türklere verilecek olan 100'er bin doları kimin cebinden ödeyeceksiniz, bu para kimin" sorusunu sormaya başladı.
İkinci olarak da özür talebinin yerine getirilmesi konuşulurken yine muhalef "saldırıyı gerçekleştiren askerlerin suçları kabul edidi" yaygarasını kopardı.

İşte tüm bu engeller İsrail'in Ankara'nın şartlarını kabul etmesini engelliyor ve engellemeye de devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU