Polise 'casus' suçlaması

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Programın faydalarını yerinde görmek için Prevent'ten fon alan bir STK'yı ziyaret ediyoruz. Toplantıya "Program Müdürü" sıfatıyla bir İngiliz polis de katılıyor. Zaaf içindeki Müslüman topluma nasıl el uzattıklarını ve küçücük çocukları izleyerek onları nasıl terörist olmaktan koruduklarını anlatıyor ancak medyanın bu çalışmaları eleştirdiğinden yakınıyor. Gerçekten de saygın İngiliz gazetesi The Guardian, 16 Ekim 2009 tarihli sayısında kontra-terör biriminde yetkili olduğunu iddia ettiği o polisi "casus" suçlamasıyla manşete taşımıştı. İngiliz toplumunda soru işaretleri uyandıran bu güvenlik programı, bütçe kesintileri uygulayan yeni hükümet döneminde de etkinliğini koruyacak görünüyor.

ÇOCUKLAR BİLE FİŞLENMİŞ
The Guardian'ın haberine göre, 2007'de faaliyete geçen 140 milyon pound bütçeli Prevent programı, küçük çocukları bile fişliyor. Hakkında rapor tutulan en küçük kişi 9 yaşında. Basına sızan haberlerden sonra halk Prevent'in amaçlarına şüpheyle yaklaşıyor.

'AZINLIK RAPORU' GİBİ
Prevent programı, Tom Cruise'un başrolde oynadığı "Azınlık Raporu" filmini hatırlatan bir mantıkla, olay gerçekleşmeden önlem almak için henüz suça karışmamış insanların izlenmesini öngörüyor.

BUGÜN NELER OLDU