Yüzleşmeye hazırız

Ermeni iddiaları nedeniyle zaman kaybedildiğini belirten Davutoğlu, "Tarihi olayları siyasi makamlar ele almamalıdır. Türkiye, tarihi olaylarla ilgili her türlü yüzleşmeye hazır" dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Dış işleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin önüne çıkarılan sözde Ermeni soykırım iddiaları yüzünden zaman kaybedildiğini belirterek her türlü yüzleşmeye ve çalışmaya hazır olduklarını açıkladı. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi nedeniyle İstanbul'da bulunan Bakan Davutoğlu, dün Çırağan Sarayı'nın bahçesinde gündemde konulara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: "Tarihi olayları siyasi makamlar değerlendirmemeli. Türkiye, tarihi olaylarla ilgili her türlü yüzleşmeye ve çalışmaya hazır. Türklerle Ermeniler arasında tarihi bir uzlaşma sağlanması için bütün çalışmalara hazırız."

GÜL: SAĞDUYU HAKİM

ABD Kongresi'nde Türk-Amerikan, Türk-Ermeni ilişkilerine darbe vurucu gelişme olmamasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, ABD Başkanı Barack Obama ile Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın ellerinden gelen gayreti göstermesini takdir ettiğini söyledi. Gül, "Sağduyu hakim oldu. Yönetim, Türk- Amerikan ilişkilerinin tamamen ilgisiz bir konuyla esir alınmasını önledi" dedi. Davutoğlu ise, "Bu tarihi olayların bir şantaj aracı olarak kullanılması kabul edilebilir değil" dedi ve şu mesajları verdi:
ARTIK DİYALOG ZAMANI : "Artık zaman diyalog, konuşma, anlaşma zamanıdır. Bu konudan haberi olmayan Kongre üyeleri üzerinden Türkiye'ye baskı kurma çabaları sonuçsuz kalır."
SÜREÇ DEVAM EDİYOR: "Biz protokolleri bu perspektifle imzalamıştık. Bu doğrultuda Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleştirme sürecinin devam ettiğini düşünüyoruz."

BUGÜN NELER OLDU