ABD'de Noel heyecanı

ABD'de Noel heyecanı ülkenin dört bir yanını sararken, başkent Washington, dev Noel ağaçları, alışveriş merkezlerindeki Noel babalar ve evlerin önlerindeki ışıklandırılmış süslerle yeni yılı karşılamaya hazır.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 25.12.2010 13:22 ABONE OL
Amerikalı Hristiyanlar, bütün yıl heyecanla bekledikleri Noel'i kutluyor. Işıklandırılmış ana caddeleri ve süslenmiş kamu binalarıyla şimdiden yılbaşına hazır olan başkentte, Noel'in vazgeçilmezlerinden yılbaşı ağacı da geleneklere uygun olarak Kongre'nin Batı bahçesi ile Beyaz Saray'ın arkasındaki parkta ziyaretçilere açıldı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ailesiyle ışıklarını yaktığı başkentin 87 yıllık geleneği "Ulusal Noel Ağacı", 23 metre yüksekliğiyle dikkati çekiyor. Beyaz Saray'ın güneyindeki Ellipse Park'a dikilen Ulusal Noel Ağacı, sadece Washington'dan değil, ülkenin dört bir yanından gelen Amerikalılardan büyük ilgi görüyor. Günün hemen her saati turistlerle Amerikalıların akınına uğrayan Ulusal Noel Ağacının çevresinde akşamları da mini konserler gibi etkinlikler düzenleniyor.

1964 yılından bu yana her yıl aralık ayında, Kongre binasının batı yakasındaki çimenliğe dikilen yaklaşık 20 metrelik "Kongre Noel Ağacı" da bu yıl üzerindeki ayıcık figürlerinden resimlere kadar ilginç süslemelerle görenleri gülümsetiyor. Kongre'deki ağaca özellikle turistler ilgi gösteriyor, bol bol fotoğraf çektiriyor.

İç mekanlarını süsleyen ve devasa Noel ağacı yerleştiren alışveriş merkezleri de Noel öncesi çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bir alışveriş merkezinde çocuklar, yılbaşı ağacının altında oturan Noel Baba ile fotoğraf çektirip, palyaçonun gösterisini izleyebiliyor. Özellikle Noel Baba ile fotoğraf çektirmek için uzun kuyruklar oluşuyor.

EVLERİN ÖNLERİNDE BİRBİRİNDEN İLGİNÇ SÜSLEMELER...
Yılbaşında tatile çıkacaklar tren garları ile havaalanlarını doldururken, Washington'da geçirecekler de evlerinin önünü ışıklandırıp süsledi ve Noel ağacını evlerinin içine veya bahçelerine yerleştirdi.
Yol kenarlarında yılbaşı ağaçlarını satanlar da "Christmas Eve"e kadar satışlarını sürdürdü.

Washington'da 20 yılı aşkın süredir Noel ağaçları satan Ricky Gheen, satışların çok iyi gittiğini, hafta içinde günde 25-30, hafta sonlarında da 80 ila 100 ağaç sattıklarını belirtti.

Ağaçların fiyatlarının boyutlarına göre değiştiğini ifade eden Gheen, fiyatların 18 dolardan başlayıp 120 dolara kadar çıkabildiğini kaydetti.

Artık başkentte sokaklarda yürürken, penceresi açık hemen her evde Noel ağacının yansıyan ışıklarını görmek mümkün hale geldi.

TÜRK GİRİŞİMCİDEN YILBAŞI SÜSLEMELERİ...
Firmaların, yılbaşı ağacının altına veya şöminenin üzerine asılı çorapların içine konulacak ve Noel'de açılacak hediyeler için ay başından itibaren indirimler yaptığı başkentte, fırsatı kaçırmak istemeyen Amerikalılar da özellikle çocukların sabırsızlıkla beklediği hediyeler için birkaç haftadır sürekli alışveriş turu yapıyor.

Yılbaşı ağaçlarının vazgeçilmezi olan ve hatta nesilden nesile aktarılan süslemeler de satışta... Başkentteki birçok alışveriş merkezine açtığı yılbaşı süslemeleri standıyla Amerikalılara süslemeler satanlardan biri de Türk girişimci Akif Köse...

ABD'de 5 yıldır yaşayan, 3 yıldır ticaretle uğrayan Köse, yılbaşı yaklaştığında Washington'daki 5 büyük alışveriş merkezinde 8-10 civarında stant açarak, birbirinden ilginç süslemeler sattıklarını söyledi.
Amerikalıların geçen yıla oranla süslere daha fazla talep gösterdiğini belirten Köse, bunun ekonominin iyiye gitmesine işaret ettiğini ifade ederek, "Satışlar şu an çok yoğun geçiyor. Özellikle insanlar yılbaşı ağaçlarını aldıktan sonra ilgi artıyor. Bunlar, gerçekten çok hızlı satılan, insanların rağbet ettiği ürünler, özellikle ucuz ama güzel hediye almak için iyi bir seçenek" dedi.

Köse, stantlarında, aileler, yeni bebek sahibi olmuşlar, meslekler, ve arkadaşlıklarla ilgili olmak üzere 300'dan fazla ilginç ve eğlenceli yılbaşı süsü sattıklarını belirterek, Amerikalıların bu süsleri kendilerine ve sevdiklerine hemen her yıl aldıklarını kaydetti.

Amerikalıların süslerin üzerine hediye etmek istedikleri kişiler ile aldıkları yılı yazdırdıklarını belirten Köse, "Mesela bebekler için de her sezon bebek süsleri alıp, üzerine yılını yazdırıyorlar ve bunları yıllarca saklıyorlar" dedi.

Köse, Amerikalıların, çocuklarına da her Noel, domuzcuk şeklindeki kumbaraları aldığını ve buna tüm yıl para dolduran çocukların, bir sonraki Noel bu domuzcuğu kırarak biriktirdikleri paraları aldıklarını anlattı.
Alışveriş merkezi seçerken daha çok ailelerin yaşadığı bölgelerde stant açtıklarını belirten Köse, bu tür süslemelerin ABD'nin her yerinde satılmakla birlikte daha çok karın yağdığı Washington, New York, New Jersey, Chicago gibi kuzey bölgelerde talebin yoğun olduğunu kaydetti.

Köse, alışveriş merkezlerine gelen bazı Türklerin de süslerden aldığını belirterek, "Ama Türkler Noel amaçlı değil de daha çok kendilerine hediye olarak alıyorlar. Genel müşteri kitlemiz aslında Hristiyanlar ama bundan 2 yıl önce bu süsleri genelde Hristiyan aileler alırken, şimdi Müslüman aileler de almaya başladılar. Önceden daha çok 'Merry Christmas' (Mutlu Noeller) diyorduk, şimdi 'iyi tatiller' diyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU