Papadopulos Annan planını okumamış

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, 24 Nisan 2004'de Kıbrıs'ta eş zamanlı referanduma sunulan ve Kıbrıslı Türklerin yüzde 65 ''evet'', Rumların da yüzde 76 ''hayır'' dediği, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm öngören Annan planını, kendisinin ve dönemin Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un okumadığını belirtti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 25.12.2010 14:41 ABONE OL
Başpiskopos 2. Hrisostomos, haftalık Kathimerini gazetesine yaptığı açıklamada, ''Annan planının milli sorunumuzu çözebileceğini zannetmiyorum, ama 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni dağıtırdı. İnancım buydu ve bütün gücümle ve ruhumla tepki gösterdim, şükür ki halk da akıllılık edip doğru tepki gösterdi. Halk, Annan planını okumadı, sadece planla ilgili duyduklarını değerlendirdi. Planı kimse okumadı, Annan planı 10 bin sayfaydı'' ifadesini kullandı.

Annan planını Kilise'nin de okumadığına işaret eden 2. Hrisostomos, planın sadece 500 sayfasını okuduklarını belirterek, ''Başkan Tasos Papadopulos da bilmiyordu ve bunu bana kendisi söyledi. Planı kimse bilmiyordu ve şükürler olsun ki reddedildi, çünkü halkımızın ve hükümetin bilmediği o kadar çok yönü vardı ki, bizi nereye götürürdü bilemiyorum'' açıklamasında bulundu.

Başpiskopos, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakerelerinde masaya koyduğu önerileri benimsemeyerek, halkı bilgilendirmek adına broşür dağıttıklarını ve bunun yanlış bir şey olmadığını söyledi.

ARTAN IRKÇILIK
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, Rum tarafında aşırı ve ırkçı olarak nitelendirilen, Kıbrıslı Türklere ve yabancılara saldırı faaliyetleri ve yabancı düşmanlığıyla kendini gösteren ve partilileşme talebinde bulunan ''Ulusal Halk Cephesi''nin (ELAM) çoğu görüşünün kendisini ifade ettiğini de açıkladı.

ELAM'ı Kilise tesislerinde misafir etmediklerini savunan 2. Hrisostomos, ''Ama ELAM'ın çoğu görüşü beni ifade ediyor. Kaçak mültecilere karşı ise ben de kaçak mültecilere karşı olduğumu söyleme cesaretini gösteririm. Burası ırkların karıştığı bir yer olamaz'' dedi.

ELAM'ın söylemlerinden, yalnız kaçak mültecilere değil yabancı herşeye karşı olduğunun anlaşıldığına vurgu yapılması üzerine ise Başpiskopos, ''Bu çocuklarla ne zaman temasa geçtiysem, eğitimli çocuklar olduklarını, ülkeye ilgi gösterdiklerini anladım, görüşleri nettir'' ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU