Türkiye'ye 'evet'

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, Taliban'ın Türkiye'de ofis açmasına, müzakerelerin sürdürülmesine olumlu baktığını söyleyerek şöyle dedi: Eğer Türkiye böyle bir ev sahipliği için kapılarını açarsa biz bu yolda yürümek isteriz

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 25.12.2010 ABONE OL
Türkiye Irak'tan sonra bu defa Afganistan'daki güçleri buluşturacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında 5'incisi yapılan Türkiye-Afganistan-Pakistan zirvesinde Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai Türkiye'nin müzakere üssü olmasına "evet" dedi. Karzai, Taliban'ın Türkiye'de bir ofis açması ve Afgan güçlerinin Türkiye'de müzakeresi için şöyle dedi: "Bu, daha önce de benimle tartışılmıştı. Bu fikir, Taliban hareketine kendini yakın hissedenler tarafından buluşmanın Türkiye'de gerçekleşmesi önerisiydi. Afgan halkları arasında bütünleşmeyi hedefliyor. Eğer Türkiye böyle bir ev sahipliği için kapılarını açarsa biz de bu yolda ilerlemek isteriz." Böylece, ISAF'ın Afganistan'dan çekilmesine paralel olarak Taliban ile görüşmenin kapıları da ilk defa İstanbul'da açıldı. Türk kaynaklar, tıpkı Irak'ta olduğu gibi Afganistan'daki Peştun, Tacik, Özbek, Hazara, Nuristani gibi farklı etnik grupların Türkiye'de buluşabileceğini dile getirdi. Daha önce Almanya'nın ev sahipliği yapmak istediği kritik buluşma İstanbul'daki üç günlük zirve maratonunun en önemli gündem maddesiydi. Cumhurbaşkanı Gül de basın toplantısı sırasında bu öneriye değinerek Türkiye'nin ev sahipliğini yapabileceğini belirtti. Gül, "Bizim arzumuz Afganistan'daki uzlaşıyı sağlamak. Bu tür adımları destekliyoruz. Afganistan'ın güvenliğine, geleceğine, bütünleşmesine katkısı olacak her şeyi yaparız" dedi. Karzai, Türkiye'nin ev sahipliği fikrinin devlet dışı kurumları bir araya getirme düşüncesinden kaynaklandığını belirtti.

ASKERİ TATBİKAT

Türkiye-Afganistan ve Pakistan arasında 2007 yılından bu yana devam eden üçlü zirvelerde güven oluşturan adımları ilk defa somut bir karar da izledi. Üç ülkenin askerlerinin 19-27 Mart 2011 tarihlerinde İstanbul'da kara ve hava tatbikatı yapması kararlaştırıldı. Bu arada üç ülke cumhurbaşkanı arasında görüntülü telefon hattı kurulması da kararlaştırıldı. Ayrıca üç ülke arasında terör, uyuşturucu gibi güvenlik konuları işbirliği yapılması benimsendi.

BUGÜN NELER OLDU