Okumadan 'ohi'(HAYIR) dedik

Rum Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm öngören ve 2004'te referanduma sunulan Annan Planı'nı kendisinin de dönemin Rum yönetimi lideri Papadopulos'un da okumadan reddettiğini itiraf etti. Başpiskopos, "10 bin sayfalık planı kimse okumadı. Halk da doğru tepki verdi" dedi'

Pazar 26.12.2010
Güncelleme: Pazar 26.12.2010
ABONE OL
KıbrısRum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, 24 Nisan 2004'te Kıbrıs'ta eş zamanlı referanduma sunulan ve Kıbrıslı Türklerin yüzde 65 "evet", Rumların da yüzde 76 "hayır" dediği, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm öngören Annan Planı'nı, kendisinin ve dönemin Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un okumadığını belirtti. Başpiskopos II. Hrisostomos, haftalık Kathimerini gazetesine yaptığı açıklamada, "Annan Planı'nın milli sorunumuzu çözebileceğini zannetmiyorum, ama 'Kıbrıs Cumhuriyeti'ni dağıtırdı. İnancım buydu ve bütün gücümle ve ruhumla tepki gösterdim. Şükür ki halk da akıllılık edip bu plana doğru tepki gösterdi. Halk, Planı'nı okumadı, sadece planla ilgili duyduklarını değerlendirdi. Planı kimse okumadı, Annan Planı 10 bin sayfaydı" ifadesini kullandı. Annan Planı'nın sadece 500 sayfasını okuduklarını belirten Başpiskopos, "Başkan Tasos Papadopulos da bilmiyordu ve bunu bana kendisi söyledi. Planı kimse bilmiyordu ve şükürler olsun ki reddedildi" açıklamasında bulundu.

DİRSEK TEMASI

Ayrıca Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakerelerinde masaya koyduğu önerileri benimsemeyerek, halkı bilgilendirmek adına broşür dağıttıklarını ve bunun yanlış bir şey olmadığını söyleyen Başpiskopos, Rum tarafında aşırı ve ırkçı olarak nitelendirilen, Kıbrıslı Türklere ve yabancılara saldırı faaliyetleri ve yabancı düşmanlığıyla kendini gösteren ve partilileşme talebinde bulunan "Ulusal Halk Cephesi"nin (ELAM) çoğu görüşünün kendisini ifade ettiğini de açıkladı. ELAM'ı Kilise tesislerinde misafir etmediklerini savunan II. Hrisostomos, "Ama ELAM'ın çoğu görüşü beni ifade ediyor. Kaçak mültecilere karşı ise ben de kaçak mültecilere karşı olduğumu söyleme cesaretini gösteririm. Burası ırkların karıştığı bir yer olamaz" dedi. ELAM'ın söylemlerinden, yalnız kaçak mültecilere değil yabancı herşeye karşı olduğunun anlaşıldığına vurgu yapılması üzerine ise Başpiskopos, bu çocukların eğitimli olduklarını savundu.