Kadın eylemci ile misilleme

Pakistan'da Taliban'a karşı operasyonlarda 40 militan öldürülürken 20 yaşlarındaki burkalı kadın canlı bomba da, örgütün kalesi Bacur'u kana buladı. 43 kişi öldü

Pazar 26.12.2010
Son Güncelleme: Pazar 26.12.2010
ABONE OL
Pakistan'ın kuzeyindeki Taliban'ın kalesi olarak bilinen Bacur bölgesinde Dünya Gıda Programı'nın (DGP) bürosu yakınlarında gıda yardımı için bekleyen kalabalığı hedef alan intihar saldırısında 43 kişi ölürken, 72 kişi de yaralandı. 300 kişinin beklediği kuyrukta yaralıların büyük bir kısmının durumunun ağır olması yüzünden ölü sayısının artması bekleniyor. Taliban'ın üstendiği saldırıyı burka giyen 20'li yaşlarında bir kadının düzenlediği ihtimali üzerinde duruluyor. Ülkenin ilk kadın intihar bombacısı olan saldırganın, güvenlik noktasında kalabalığa iki el bombası attıktan sonra üzerindeki bombayı patlattı.

SIĞINAKLARA BOMBA
Ülkenin Afganistan sınırında güvenlik güçlerinin Taliban ve El Kaide militanlarına yönelik günlerdir sürdürdüğü operasyonlar da ise 40 militanın öldüğü açıklandı. Mohmand aşiret bölgesindeki hükümet yetkilileri, ağır silahlarla desteklenen helikopterlerin militanların sığınaklarını bombalamaya devam ettiğini bildirdi. Afgan ordusu tarafından Taliban ve El Kaide militanlarına karşı daha önce iki kez zafer ilan edilen Bacur'daki patlamanın da operasyonlara misilleme olduğu belirtiliyor.

https://www.sabah.com.tr