Karda diplomasi zirvesi

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 27.12.2010 ABONE OL
Dışişleri Bakanlığı'nın geleneksel hale gelen Büyükelçiler Konferansı'nın bu yıl ikinci ayağı Erzurum'daki kayak merkezi Palandöken'de yapılacak. 150 kadar Büyükelçi Ankara'da, 3-6 Ocak arasında bir araya geldikten sonra konferansa 6-9 Ocak arasında Palandöken'de devam edecek.

KAYAK DİPLOMASİSİ

Konferans için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu çok sayıda ismi Palandöken'e davet etti. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Catherine Ashton'ın yanı sıra Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de davet edilen isimler arasında yer alıyor. Papandreu'nun, Palandöken'e gelmesi beklenirken, diğer isimler henüz bir cevap vermedi. Palandöken'deki zirve sırasında Başbakan Tayyip Erdoğan ve Papandreu Türkiye'nin diplomatlarına seslenecek. "Diplomasiyi halkla bütünleştirme" çabası nedeniyle geçen yıl büyükelçiler konferansını Mardin'de yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Büyükelçileri bu kez de kayak pistiyle ünlü Palandöken'de ağırlayacak. Mardin'de göbek atan büyükelçilerin de bu defa kayarak pistinin tadını çıkartması bekleniyor. Türkiye'nin dış politikasının masaya yatırılacağı konferansta, yıllık değerlendirme de yapılacak. Yıllık konferansların amacının "serbest tartışma ortamında görüş alışverişinde bulunmak ve çeşitli konularda merkez ile dış teşkilatlar arasında eşgüdümü daha etkili ve verimli kılmak" olduğu belirtiliyor.

REKOR KIRDI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 28 Kasım'dan bu yana Türkiye'den ayrılmayarak kendi rekorunu da kırdı. Davutoğlu, ABD'den döndükten sonra "1 aya yakın süre yurtdışına gitmeme" kararı aldı. Batı'da kutlanan Noel ve yeni yıl tatilleri, Davutoğlu ve ekibine nefes aldırdı. 28 gün boyunca Türkiye'de kalan Davutoğlu bir de rekor kırdı.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ