Lieberman: Özür dilemeyiz

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Davutoğlu'nun sözlerine sert tepki verirken, Türkiye Dışişleri Bakanı'nı "yalancılık"la suçladı ve insani yardım ile politika arasında hiçbir bağlantı olmadığını söyledi

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 27.12.2010 ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsrail'in "çelişkili" davrandığına ilişkin yaptığı açıklamalara cevap gecikmedi. İsrail basının verdiği habere göre İsrail Dışişleri Bakanı Avignor Lieberman, diplomatlarla yaptığı bir toplantıdaki konuşmasında İsrail'in Mavi Marmara saldırısı dolayısıyla özür dilemeyeceğini söyledi ve "Türk bakanın tüm yalanlarını duydum. Ona deprem olduğu zaman yardım ekipleri yolladığımızı hatırlatmak isterim. Allah korusun, eğer deprem olursa yine yollarız. Politik hiçbir soru sorulmaz. Sadece hayat kurtarmak tek amaçtır" dedi.

'SİCİLİMİZ YETER'
İsrail Dışişleri Sözcüsü Yigal Palmor da, Davutoğlu'nun "yangın uçaklarını gönderme kararı iki dakika sürdü. İsrail'de benzer bir karar koalisyon arasında günlerce tartışma çıkardı" sözlerine karşılık "İsrail'in Türkiye'ye yardım gönderme sicilinin, yeterli kanıt olduğu"nu öne sürdü. Palmor ayrıca, "İsrail'in, Türkiye ile iyi ilişkiler arzuladığını ve bunun da sır olmadığını" belirterek, "Bu bizim değişmez hedefimiz olmuştur" ifadesini kullandı. Öte yandan, İsrail radyosu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile ocak ayının başında Şarm El Şeyh'te bir araya geleceğini bildirdi. Görüşmede, bölgedeki barış süreci, Hamas ve İran'ın nükleer meselesinin ele alınması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU