Ülkeyi karıştıran fotoğraf

İtalyan Emniyet teşkilatının enstitü öğrencilerine hazırlattığı 2011 takviminin Ocak ayı fotoğrafı tartışma yarattı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 27.12.2010 12:07 ABONE OL
Fotoğrafta polisin 2 zanlının karşısında namlunun ucunda olmasının polisi aciz gösterdiği şeklinde yorumlandı. "Birlikte, daha çok güvenli" başlıklı takvim bu sene Roberto Rossellini Devlet Sinema-Tv Enstitüsü öğrencilerine yaptırıldı.

Takvimdeki fotoğrafı koruyan Emniyet Genel Müdürü Antonio Manganelli, "Zaferciliği bir kenara bırakıp kendimizi tartışmaya koymak istedik. Fotoğraflar, sırayla zorlukların ve şüpheleri yok ederek ana temamız 'Birlikte, daha çok güvenli' mesajını veriyor" dedi.

Söz konusu fotoğrafı değerlendiren Lazio Psikologlar Kurumu bakanı Marialori Zaccaria fotoğrafı çok sakıncalı bulduğunu belirtirken, "Polis fotoğrafta işleri kendi istediği şekilde çözebilecek gibi gözükmüyor ve de namlunun ucunda gülümser gibi duruyor, bu hiç insani değil daha çok çizgi romansal. Fotoğrafla güvenlik güçlerinin aciz gösteren bir mesaj iletiliyor. Gelirinin bir kısmını UNICEF'e bağışlanacağı bir projede nasıl böyle bir mesaj veriliyor anlamak zor" dedi.

Reklam üst kurulu Consap yetkilisi Innocenzi de, "Hem halktan çok şikayet aldık hem de bazı karakollardan takvimi asmayacaklarına dair telefonlar. Fotoğraf polisin ve kurumun imajını zedeliyor, bir an önce düzeltilmeli" açıklamasını yaptı.

BUGÜN NELER OLDU