Hayvanlar alemi

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 28.12.2010 ABONE OL
Hayvanlar aleminin en güzel hareketi...
Yılbaşına artık sayılı günler kala, 2010'un en çok iz bırakan hayvan hareketleri kategorisinde ilk üç sıra da belli oldu. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin, okurlarından gelen oylarla belirlediği listede birinciliği Süpermen kıyafeti giyip iki ayağı üzerinde yürüyen Çin'deki Husky türü köpeğe verdi. İkinciliğe ise yemek masasındaki doğumgünü pastasının tadına baktıktan sonra objektiflere gülümseyen Riley layık görüldü. Okuyucular, Avustralya'da köpeklere özenip sörf yapan minik fareyi de 2010'un en dikkate değer üçüncü hareketinin sahibi ilan etti.

En yaşlı köpek, insan ömrüne göre 125 yaşında
Japonya'da yaşayan 26 yaşındaki Pusuke, dünyanın en yaşlı köpeği olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Anatomik olarak, yaklaşık 125 yılı geride bırakmış bir insanla yaşıt sayılan ve başkent Tokyo'nun 100 kilometre kuzeydoğusundaki İbaraki'de yaşayan kırma köpek Pusuke, 1985'in Mart ayında dünyaya gelmiş. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre, bu rekorun bir önceki sahibi İtalya'da 1987'de doğan ve birkaç gün önce ölen Piccolo adlı köpekti. Köpeklerin ortalama ömrü 12 ile 15 yıl arasında değişiyor.

Trafikte hapis kalınca camdan şehri seyretti
Karlar altında kalan Amerika'nın doğusunda yaşanan en büyük sorun ulaşım... Yılbaşına kar altında girmeye hazırlanan Amerikalılar, bu yüzden Noel tatilini evlerinde geçirmek zorunda kaldı. Araçlarıyla dışarı çıkanlar ise otoyollarda kilometrelerce uzanan araç kuyruğunda uzun süre bekledi. New Jersey eyaletinde yoğun trafikte seyreden bu sevimli köpeğin canı beklemekten sıkılmış olacak ki soğuğa aldırmadan, sahibinin araladığı camdan kara teslim olan şehrin manzarasını ve trafikteki diğer araçları seyretti. DIŞ HABERLER

Şiddetli kar, hayvanları şekilden şekile soktu
İngiltere'nin farklı bölgelerinde çekilen görüntüler, ülkeyi teslim alan kar yağışının hayvanları nasıl etkilediğini tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. Norfolk yakınlarındaki Fakenham bölgesinde yiyecek bulmakta zorlanan horozun dengesini korumak için verdiği çaba takdire değer. York Nehri'ndeki ördekler ise daha bir ay önce içinde yüzdükleri suyun buz tutmasının şaşkınlığı içindeler. Whipsnade Hayvanat Bahçesi'ndeki dört kurdun dondurucu soğuğa rağmen kardaki neşeli oyunları ise kara karşı ne denli dayanıklı olduklarının kanıtı gibi.

BUGÜN NELER OLDU