İsrail'de Türkiye çatlağı

Türk yetkililere "yalancı" diyen Dışişleri Bakanı Lieberman'ın ifadeleri Tel Aviv'i karıştırdı. Başbakan Netanyahu, "Hükümet adına sadece ben konuşurum" diyerek bakanını fırçaladı. Kabine üyeleri de Lieberman için "aklını kaçırmış" dedi. Bakan Lieberman ise, "Netanyahu'nun sözcüsü değilim" diyerek kendini savundu

Salı 28.12.2010
Son Güncelleme: Salı 28.12.2010
ABONE OL
Türkiye, Filistin Yönetimi ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya yönelik ağır ifadeler kullanan Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, yine krize yol açtı. Netanyahu'nun "Hükümet adına sadece ben konuşurum" diye fırçaladığı Lieberman'a kabinenin diğer üyeleri de sert eleştirilerde bulundu. İktidardaki Likud partisinden bir bakan, Lieberman için "Öyle görünüyor ki aklını kaçırdı. Beyanlar, terbiyesizce ve patavatsız" dedi. Türk liderlere yalancı diyen, Filistin Yönetimi'nin gayri meşru olduğunu belirten ve Netanyahu'nun Ortadoğu barışı için verdiği çabayı "boş bir hayal" olarak niteleyen Lieberman'a ilk yanıt ise Netanyahu'dan geldi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "Lieberman'ın pozisyonu İsrail'i temsil etmiyor" denildi. Ana muhalefet partisi Kadima lideri Tzipi Livni ise, Lieberman'ın sözlerinin "ciddi bir sorun" oluşturduğunu belirtti. Kadima vekillerinden Yoel Hasson da Netanyahu'nun, Lieberman'ı görevden alması gerektiğini söyledi.

'KUM TORBASI DEĞİLİZ'
Türkiye'ye ağır sözleri nedeniyle tepki gören Lieberman ise dün, "Başbakan'ın sözcüsü değilim, kendi görüşlerimi belirtme hakkım var" diyerek kendini savundu. Çıkışını sürdüren Bakan Lieberman, "Türkiye'nin kum torbası değiliz" dedi. Açıklamaya sinirlenen Sanayi ve Ticaret Bakanı Benjamin Ben-Eliezer ise, "Artık yeter!. Sus!" diye tepki gösterdi Lieberman, pazar günü İsrailli büyükelçilerle yaptığı toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu hedef alarak, "Lübnan'ı ziyaret eden ve İsrail'i tehdit eden Erdoğan'ın yalanlarına artık tahammül edemiyorum. Aynı şey, Karmel yangınında İsrail'e gönderdikleri yardımın aynısını Tel Aviv'in ancak günler içinde yapabileceğini öne süren Davutoğlu için de geçerli" dedi. Lieberman aynı konuşmada ayrıca, dokuz kişinin öldüğü Mavi Marmara baskını için de, Türkiye'nin özür talep etmesinin "küstahlığın da ötesinde" olduğunu söylemiş ve "terörizmi desteklediği için" asıl Türkiye'nin İsrail'den özür dilemesi gerektiğini öne sürmüştü.

'ÜZÜNTÜMÜZÜ BİLDİRMEYE HAZIRIZ'
İsrail Başbakanı Netanyahu, Kanal 10 televizyonuna yaptığı açıklamada Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıyla ilgili şunları söyledi: "Türkiye'den özür dilemek istemiyoruz ancak hayatını kaybedenler için üzüntülerimizi bildirmeye hazırız. Türkiye'den, İsrail kötü niyetle davranmadığını ve askerlerin kendilerini koruma amaçlı hareket ettiğini kabul etmesini talep ediyoruz" dedi.

https://www.sabah.com.tr