Pakistan'da 3 füze saldırısı

Pakistan istihbaratı, ülkenin Afganistan ile sınır aşiret bölgelerinden ABD insansız uçakları ile yapıldığı sanılan 3 füze saldırısında 17 kişinin öldüğünü bildirdi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 28.12.2010 16:44 ABONE OL
ABD'nin insansız uçakları ile yapıldığı sanılan bugünkü ilk saldırı Kuzey Veziristan'ın Ghulam Khan bölgesinde meydana geldi. Pakistan istihbarat yetkilisi olayda 6 kişinin öldüğünü ve hepsinin militan olduğunu bildirdi.

Olaydan yaklaşık 3 saat sonra aynı bölgeye ikinci saldırı yapıldı. Saldırının insanları cesetleri almak için geldiği bir zamanda yapıldığı kaydediliyor. Olayda 2 kişi ölürken, ölenlerin siviller olmasında endişe ediliyor.

Yine aynı bölgede saatler sonra Haggani şebekesine ait olduğu düşünülen araç konvoyu vuruldu. Olayda 9 militanın öldüğü belirtiliyor.

ABD, Afganistan dışında sığınak bulmaya çalışan El-Kaide militanları ile Taliban'a karşı sıkı sık benzer saldırılar düzenliyor. Bu yıl Pakistan'da geçen yıl oranla iki kaç fazla füze saldırısı yaparken, bu yıl rakamın 115'e ulaştığı belirtiliyor. Saldırıların bütününe yakını ABD ve NATO askerlerine karşı savaşana militanların sığındığı Kuzey Veziristan bölgesinde yapıldı. Bunlar arasında Haggani şebekesi de bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU