Kar yağışı ABD'de hayatı felç etti

Kuzeydoğudaki altı eyalette acil durum ilan edildi. Ulaşım durma noktasına gelirken, üç havalimanı ise kapatıldı

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 28.12.2010 ABONE OL
Avrupa'nın kuzey ve batı kesimlerini felç eden yoğun kar yağışı, ABD ve Çin'de de hayatı olumsuz etkiledi. Yoğun tipi, ABD'nin kuzeydoğu eyaletlerinde hava, kara ve demiryolu ulaşımını sekteye uğrattı. North Carolina, Virginia, Maryland, New Jersey, Maine ve Massachusetts eyaletlerinde acil durum ilan edildi. Bu eyaletlerde kamu çalışanlarının zorunlu olmadıkça işe gitmemeleri istendi. Ülkenin en önemli kenti New York City'de Newark, La Guardia ve John F. Kennedy havalimanları dün sabahtan öğleden sonraya kadar kapalı kaldı. New York, Long Island demiryolunda ulaşım askıya alındı.

YAĞMUR DONDU
RUSYA:
Başkent Moskova'da tehlikeli bir yağış türü olan "donan yağmur" ve buz çözücü madde açığı nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edildi. Donan yağmur, sıfırın altındaki havada yağmur yağınca meydana geliyor. Bu meteorolojik olayda, yağmur damlaları yüzeye temas ettiğinde buza dönüşüyor.
ÇİN: Yoğun kar yağışı Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde etkili oldu. Bölgenin başkenti Urumçi'deki uluslararası havalimanı karlarla kaplandı. Kara yolu ekiplerinin yoğun çalışmalarının ardından mahsur kalan binden fazla kişinin otoyoldan tahliye edildiği açıklandı.

ÖLÜ SAYISI 127'YE YÜKSELDİ
POLONYA
: Kasımdan bu yana etkili olan aşırı soğuklarda ölenlerin sayısının 127'ye yükseldiği bildirildi. Geceleri sıcaklığın eksi 30 dereceye kadar düştüğü ülkede, donarak ölenlerin çoğunun evsizler ya da alkolün etkisi altındakiler olduğu belirtildi.

SON 200 YILIN SOĞUĞU
İSVEÇ:
Ülkenin 1789'dan beri en soğuk yılını geçirdiği açıklandı. Bu yıl İsveç'in güney kesimlerinde bile uzun zamandan beri sıcaklıkların sıfırın üzerine çıkmadığına dikkat çekildi. Başkent Stockholm'de de hava sıcaklıklarının 24 Kasım'dan bu yana yine sıfırın üstüne çıkamadığı, kayıtlara göre bu kadar soğuk yılın son olarak 1788-1789 kışında görüldüğü kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU