Ankara 'yanıt' bekliyor

İsrail'deki Mavi Marmara krizi derinleşirken bu ayın ilk haftasında Cenevre'deki buluşmada Tel Aviv'in, içinde "özür" ifadesi yer alan metne çekince koyduğu öğrenildi. Ankara hâlâ "yanıt" beklerken Bakan Davutoğlu, "Özür dilemeyiz, üzüntü belirtiriz" diyen İsrail Başbakanı'na "Kararlılığımız sürüyor" karşılığını verdi

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
Özür ve tazminat konusunda İsrail'de hükümet üyeleri arasında tartışma devam ederken, Aralık ayının ilk haftasında gerçekleşen Cenevre'deki buluşmadan bu yana İsrail'den yanıt beklendiği ortaya çıktı. Görüşmelerde, İsrail'in anlaşılan metne siyasi olarak evet demediği öğrenildi. Metinde, "özür" ifadesi yer alıyordu. Ancak İsrail heyeti bu metne, çekincelerini dile getirmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun "Özür dilemeyiz, üzüntü belirtiriz" açıklamasına, "Özür ve tazminat beklentimiz 31 Mayıs günü olduğumuz kararlılıkla bugün de devam etmektedir" yanıtı verdi.

'YANLIŞ ANLADILAR'
Davutoğlu'nun, "Yangın uçağı göndermemiz iki dakika sürdü" sözünün İsrail tarafından yanlış yorumlandığını ve deprem felaketi sırasındaki yardımların anımsatıldığını belirten diplomat, şunları söyledi: "Orada bakan beyin kastettiği, Türkiye'nin siyasi bir kararı hemen alabilmesiydi. İsrail günlerdir karar alamadı." Bakan Davutoğlu da İsrail'in tutumunun anımsatılması üzerine, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının hukukunu korumaya muktedirdir ve bu hukuku korumak için de her türlü tedbiri alma kararlılığındadır. İsrail içinden farklı açıklamalar geliyor. Kendi aralarındaki tartışmalar tabi onları ilgilendirir ama bizim muhatabımız olanlardan beklentimiz budur" dedi.

'BİZİM ACELEMİZ YOK'
ABD, İsrail ile Türkiye arasında mutabakatın biran önce sağlanmasını isterken, Ankara, bu sürecin uzamasından rahatsız değil. Üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, SABAH'a haziran ayında yapılacak seçimleri de anımsatarak, "Bir mutabakat, yeni bir tartışma başlatabilir. Önce İsrail karar versin, acelemiz yok" açıklamasında bulundu. Baskının sonuçlarının İsrail yönetimini birçok tazminat talebi ile karşı karşıya bırakabileceğinden endişe edildiği hatırlatıldığında bir Türk yetkili de, "Uluslararası hukuk özür ve tazminatı gerektirir. Bundan başka da bir sonucu zaten yoktur ama İsrail'in de istediği anda adam öldüremeyeceğini anlaması gerekir" diye konuştu.

CEZALANDIRMAYI DÜŞÜNMÜYOR
Başbakan Benyamin Netanyahu'nun yakın çevresi, Başbakan'ın Türkiye ve Filistinlilere ağır eleştirilerde bulunan Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ı hassas dengelere bağlı olan koalisyonda "kaos" çıkmasından korktuğu için "cezalandırma" yı düşünmediğini dile getiriyor.

"LIEBERMAN'I DERHAL KOVMALI"
İsrail'de çıkan Haaretz gazetesi başyazısında "İsrail'in imajını değiştirebilmesi için Netanyahu'nun Lieberman'ı kovmasını" isterken gazetedeki Akiva Eldar imzalı yazı da "Dış politikada Lieberman, barlarda yaptığı fedailik günlerinden yanında getirdiği 'göze göz' felsefesini uyguluyor" denildi.

'DÖKME KURŞUN' PROTESTOSU ''
Filistin İçin İsrail'e Karşı Boykot Girişimi'' üyesi bir grup, İsrail'in 27 Aralık 2008'de Gazze'ye yönelik 'Dökme Kurşun'' saldırısını protesto etti. İstanbul Taksim'deki Tünel Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup İsrail aleyhine çeşitli sloganlar atarak Galatasaray'a yürüdü. Yürüyüşe Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff da katıldı.

DAVUTOĞLU, KERKÜK YOLCUSU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Irak'ın küçük bir modelidir" dediği Kerkük'e gidiyor. Davutoğlu'nun 10-11 Ocak'taki Irak ziyareti için Bağdat-Kerkük üzerinde çalışılıyor. Davutoğlu, "Irak'ın her köşesi bizim için kardeş toprağıdır" diyerek, ziyaret planlamasının sürdüğünü söyledi.

BUGÜN NELER OLDU