Bu da petrol banyosu

Azerbaycan'ın Naftalan kentinde artrit ve eklem hastalıklarına iyi geldiğine inanılan kaplıcalara olan ilgi giderek artıyor...

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 29.12.2010 10:57 ABONE OL
Naftalan'daki Magic Health Centre adındaki sanatoryumu ziyaret eden BBC muhabiri Tom Esslemont, burada karşılaştığı artrit hastası Fahreddin Safarov'un 40 derece sıcaklıktaki, kıvamı son derece koyu ham petrol banyosunu "çikolata gibi" diye tanımladığını anlatıyor.

Safarov, banyo için, "bana tatlı geliyor, çünkü ülkemin petrolü bu. Arabalara olduğu gibi insanlara da iyi geliyor" diyor.

'Mucizeler kenti Naftalan'
Pek hasta olmadığı halde kaplıcadan yararlanmaya gelenlerden biri de Arif Bayramov. Bayramov da eklemleri kötüleşmesin diye mucizeler kenti olarak tanımladığı Naftalan'daki petrol kaplıcasına abone olmuş. 10 dakikalık banyo seansından sonra, ayakkabı çekeceğine benzer bir aletle üzerindeki petrol sıyrılıyor ve duşa giriyor. Naftalan'da artık bu tür petrol banyosu olanağı sunan iki sanatoryum var. Kaplıca tedavisinin haftalık ücreti ise 200 Amerikan doları civarında. Kaplıca görevlileri, tansiyon yükselmesine neden olabileceği gerekçesiyle banyo seanslarını 10 dakikayla sınırlıyor.

Batılı uzmanların, petrolün içindeki başlıca kimyasal madde olan naftalinin kansere yol açtığı şeklindeki uyarılarına ise pek aldırmıyorlar. Naftalan'daki petrol banyosunun ünü Azerbaycan sınırlarını da aşmış durumda.

BBC muhabiri Esslemont, burada banyo yapmaya gelenler arasındaki bir Litvanyalı kadının şu sözlerini aktarıyor: "Litvanya'da bana romatoid artrit teşhisi konuldu ama, ağrılarımdan kurtulamadım. Son çare olarak buraya geldim. Tedaviden sonra kendimi daha iyi hissediyorum."

BUGÜN NELER OLDU