Bulgaristan'da ajan diplomat skandalı

Bulgaristan'da bakanlar kurulu, çeşitli ülkelerde görev yapan 47 büyükelçi ve başkonsolosun geri çekilmesine ilişkin kararname hazırladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 30.12.2010 14:18 ABONE OL
Geri çekilecek 47 üst düzey diplomatın 42'sinin ülkede komünizm döneminde kısa adı DS olan devlet güvenlik servisinde ajan olarak çalıştıkları açıklandı.

Trud gazetesi, prosedür gereği, aralarında İstanbul Başkonsolosu Evgeni Genev ve Edirne Başkonsolosu Vılço Markov'un da yer aldığı toplam 8 eski komünist ajan başkonsolosun geri çekilmesi için Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un onayının gerekmediğini yazdı.

Cumhurbaşkanı onayı gerekmediği için hemen ülkeye geri çekilecek diplomatlar arasında Genev ve Markov'un yanı sıra Niş, Şanghay, Şikago, St.Petersburg, Manastır ve Münih başkonsolosları da yer alıyor.

BÜYÜKELÇİLER SORUNU
Aralarında Ankara Büyükelçisi Krasimir Tuleçki'nin de bulunduğu 39 büyükelçinin ülkeye geri çekilmesiyle ilgili kararnamenin ise Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekiyor.

Başbakan Boyko Borisov tarafından bugün imzalanarak Cumhurbaşkanlığına gönderilen kararnameyi kendisi de eski komünist polis ajanı olan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un imzalayıp imzalamayacağı merakla bekleniyor.

Pırvanov daha önce yaptığı açıklamada, büyükelçilerin geri çekilmesine karşı sert tepki göstermiş ve bu büyükelçilerin profesyonel diplomatlar olduğunu belirterek hükümetin de profesyonelce hareket etmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.

Başbakan Borisov ise ajan diplomatların Bulgaristan'ı utandırdıklarını ileri sürmüştü.

BUGÜN NELER OLDU