'Doğu Rüzgârı'yla vuracak

ABD, Pekin'in uçak gemilerine karşı yeni bir güdümlü füze geliştirdiği uyarısında bulundu. Uzmanlar, bu silahın bölgedeki güç dengelerini değiştireceğini belirtiyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 30.12.2010 ABONE OL
ABD Pasifik Komutanlığı, Çin'in uçak gemilerine karşı güdümlü füze geliştirmek üzere olduğu uyarısında bulundu. Uzmanlar da silahın bölgede güç dengelerini değiştirebileceğini açıkladı. Japon Asahi Shimbun gazetesine konuşan Amiral Robert Willard, "Dong Feng 21D" füzesinin "ilk harekât kabiliyeti" aşamasına geldiğini söyledi. Bu safha, geliştirilecek çalışır bir tasarıma karar verilmesi anlamına geliyor. Adı "Doğu Rüzgarı" anlamına gelen DF 21D roketini önemli kılan en önemli niteliği uçak gemilerini hedef alan bir güdümlü füze olması. Hızı saatte 12 bin kilometre olan füze 1,500 kilometre uzaktaki gemileri vurabilecek. Füzenin hareketli su üstü hedeflerine karşı denemelerinin birkaç yıl sonra başlayabileceği de belirtildi. ABD de bu ayın başında saatte 9 bin kilometre hızla mermi atabilen ve "Ray Topu" adı verilen elektromanyetik bir silah denemişti.

11 RUS ASKER KAZA KURBANI: Rusya Savunma Bakanlığına ait bir Antonov An-22 uçağının düşmesi sonucu, 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kurtulanın olmadığı uçak, dün sabaha karşı Moskova'nın güneyinde yer alan Tula bölgesinde düştü. Uçağın düşmeden önce radardan kaybolduğu ifade edilen haberde, kazanın nedeninin henüz bilinmediği kaydedildi.

MEDVEDEV FİYASKOYU AFFETMEDİ: Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in, 3 uydunun yörüngeye yerleştirilmesi girişiminin başarısız olması üzerine 2 yöneticiyi dün görevden aldığı ve Rusya Uzay Ajansı (Roskosmos) Başkanı'nı da uyardığı bildirildi.

KARGO İNFİLAK ETTİ: ABD'nin Miami havalimanında, Boston kentinden Jamaika'ya giden bir adamın bavullarının arasındaki torba patladı. Patlama yolcunun silah dolusu torbayı yere indirdiği sırada oldu. Patlamaya, bir kapsül fitilinin yol açtığı belirtildi. Can kaybı veya yaralanma olmadı. Yolcu ruhsatsız silah suçlamasıyla gözaltına alındı.

ABD UÇAĞI ZORUNLU İNİŞ YAPTI:
ABD Savunma Bakanlığına ait C-130 Hercules tipi askeri uçağın, dün 131 yolcusuyla Kazakistan'ın Almatı kentine acil iniş yaptığı bildirildi. Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e giden uçağın motorunda arıza çıktığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU