“Önümde 5 Filistinli öldürüldü”

Jonathan Pollak 28 yaşında bir İsrailli. Tel Aviv’de yaşıyor. Gazze ablukasına karşı gösteri yapmaktan hapis cezası aldı. İsrailli aktivist “askerler gözümün önünde 5 Filistinliyi öldürdüler” açıklamasıyla tüm şimşekleri üzerine çekti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 30.12.2010 15:39 ABONE OL
Ne kadar hapis cezası aldınız?

3 ay

Suçunuz neydi?

2008 Ocak ayıydı, Tel Aviv'de Bograsov caddesinde bisikletlerimizle gösteri yapıyorduk amacımız İsrail ablukasına dikkat çekmekti. O günlerde Gazze'ye yönelik ağır ambargo vardı ve insanlar açtı, elektrik ve yakıtları yoktu. Gösteri devam ederken bir polis yanıma geldi. "kafanı kaldırırsan uçururum" dedi, bisikletimden indirdi ve beni gözaltına aldı. Sonra dava açıldı, hakkımda 3 ay hapis cezası çıktı.

Mahkemede suçlamalara karşılık kendinizi nasıl savundunuz?

Sadece bir yazılı dilekçe verdim, "suçum olduğunu kabul edemem" dedim ve "hapis cezasının kamu hizmetine çevrilmesini istemiyorum" dedim. Hakim bana "suçunu kabul et cezanı kamu hizmetine çevirelim" dedi ama ben "suçum yok ki eğer kamu hizmetini kabul edersem suçluluğumu da kabul etmiş olacağım" dedim. Hatta bunun için tartıştık ben hapis cezasını yeğledim.

Bu tür gösterilerde hapis riskinin olduğunu bilmiyor muydunuz?

Biliyordum daha önce 2004 yılında da Nablus'taki bir protesto sırasında göz altına alınmış ve hapis yatmıştım.

Hapse girince en çok neyi özleyeceksiniz?

Özgürlüğü.

Gösteriler sırasında askerlerin sert müdahalesine tanık oldunuz mu? Mesela hiçbir göstericinin öldürüldüğünü gördünüz mü?

5 kişiyi öldürdüler gözümün önünde, hepsi de Filistinliydi. Yıllar önce Şubat 2004'te Nablus'ta işgale karşı protestodaydık, çatılarda İsrailli keskin nişancılar vardı, çok yakın arkadaşım Filistinli Muhammet Bavdan'ı vurdular ve öldü, çatıdan keskin nişancı kafasına ateş etti. Sonra Gazze saldırılarının ilk günlerinde Nalin kasabasından Muhammet ve Arafat Kavaja adlı iki kardeş öldürüldü, biri kalbinden diğeri sırtından vuruldu. Temmuz 2009'da ise yine bir keskin nişancı Aqel Srur adlı arkadaşımı öldürdü, bir de yıllar önce Nablus'ta duvar karşıtı gösteri sırasında tanımadığım ama bizimle beraber gösteri yapan bir Filistinli daha öldürülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU