Dünya yeni yıla kar ve sel altında giriyor

ABD'de kar durdu ama yollar hâlâ açılamadı. Avustralya'da selin vurduğu binlerce kişinin imdadına helikopterler yetişti. İngiltere'de ise "Son 3 asrın en soğuk kışı olacak" uyarısı yapıldı

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
Yeni yıla dünyanın dört bir yanı, doğayla mücadele halinde giriyor. Avustralya ve Mısır'da sel, Hindistan'ın Jammu-Keşmir eyaletinde ise kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. ABD'nin en büyük kenti New York'u felç eden tipi sonrası kar temizleme çalışmalarını yavaş bulan halk, eleştiri oklarını Belediye Başkanı Michael Bloomberg'e yöneltti. İngiltere'de ise meteorologlar bu kışın son üç yüz yılın en soğuk mevsimi olabileceği konusunda uyardı.
Avustralya: Sağanak ve sel ülkenin kuzeydoğusundaki Queensland eyaletini etkiledi. Emerald kentinde sel yüzünden 15 bin kişi evlerinde mahsur kaldı. Kimi yerlerde suların yüksekliği 15 metreye çıkarken, selin en fazla etkilediği Theodore kasabasında 300 kişi Blackhawk tipi nakliye helikopterleriyle tahliye edildi. Queensland Acil Durumlar Bakanı Neil Roberts, pek çok nehrin taştığını, 50 bin kişinin yaşadığı kıyı kenti Rockhampton'ın sel tehdidi altında olduğunu söyledi.

HİNDİSTAN DONUYOR

Mısır: Kızıldeniz kıyısındaki 5 liman, hızı saate 60 kilometreyi bulan fırtına ve dev dalgalardan dolayı geçici olarak kapatıldı. Başkent Kahire'de yağışların sebep olduğu kazalarda 4 kişi ölürken, 30 kişi de yaralandı. Fırtınanın, elektrik tellerini koparması sonucu Asvan ve Asyurt kentlerinde elektrik kesintisi yaşandığı belirtildi. Yetkililer, soğuk hava dalgasının ülkenin tamamında etkili olacağını belirterek, halkı özellikle kum fırtınalarına karşı dikkatli olmaya çağırdı.
Hindistan: Yoğun kar yağışının etkili olduğu Jammu-Keşmir eyaletinde orta okullarla liselerin tamamı tatil edildi. Srinagar ve Jammu arasındaki uçuş seferlerinin de iptal olduğu açıklandı. Keşmir'de Shopian kasabası, Gulmarg kayak tatil merkezi ve Sonamarg istasyonunda kar kalınlığı 30 santimetreyi buldu. Kargil bölgesinde sıcaklık sıfırın altında 10 dereceye kadar düştü.

YOLLAR TEMİZLENEMEDİ

ABD: Geçen hafta sonu kuzeydoğu eyaletlerinden en çok New York'u vuran tipi etkisini yitirirken, kar temizleme çalışmalarının yavaşlığı yüzünden Belediye Başkanı Michael Bloomberg'e eleştiriler yöneltildi. New York City'de pek çok kişinin işlerine ya da hastanelere gitmek için sokakların temizlenmesini beklediği bildirildi.
İngiltere: Meteoroloji uzmanları, halka "mini bir buz çağına hazır olun" uyarısında bulundu. İngiliz meteorologlar, 327 yıl önceki Thames nehrinin donduğu günlere benzer soğukların kapıda olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU