Dünyada yeni yıl heyecanı

Dünya yeni yıl coşkusunu yaşamaya başladı bile...

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 31.12.2010 12:35 ABONE OL
Acısıyla tatlısıyla geçen bir yılın ardından yeni bir yılı karşılamanın heyecanı tüm dünyayı sardı. 2011'i karşılayan ilk ülke Yeni Zelanda oldu.

Yeni Zelanda'yı, Avustralya takip etti. Kutlamaların adresi, her yıl olduğu gibi Sydney kenti.

Avustralya'yı Japonya, Tayvan ve Çin izleyecek. Ardından Rusya, yeni yılı karşılayacak.

Yunanistan, Ukrayna, Finlandiya, Mısır ve Güney Afrika yeni yıla Türkiye ile birlikte girecek.

Avrupa'nın pek çok ülkesi Türkiye'den 1 saat, İngiltere ise 2 saat sonra 2011'e merhaba diyecek. Türkiye saatiyle 07.00'de yeni yıla girecek olan New York'taki kutlamaların merkeziyse, Times Meydanı olacak.

ÇİN 2011 YILINA GİRDİ

Çin, 2011 yılına merhaba dedi. Havanın da soğuk olması nedeniyle Çinlilerin büyük bir kısmı yılbaşını evlerinde televizyonların verdiği yeni yıl eğlence programlarını izleyerek karşıladı.

Çin devlet televizyonu tarafından canlı olarak yayınlanan programda, Çin'in ünlü sanatçıları sahne aldı. Programda sahne alan birçok yabancı sanatçı ve yabancı gösteri grupları izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Çinli erkek çocuklarının yapmış oldukları gösteri izleyicileri heyecanlandırdı.

KAZAKİSTAN 2011'E COŞKU İLE GİRDİ

Kazakistan, 2011'e Türkiye saati ile saat 20.00'de ''merhaba'' dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2011'e girilen ilk dakikalarda yaptığı açıklamada, ''Bağımsızlığımızın 20'nci yıl dönümünü kutlayacağımız 2011 yılı, hepimize refah ve mutluluk getirecektir'' dedi. Nazarbayev, 2010 yılının Kazakistan açısından tarihi başarılarla dolu bir şekilde geçtiğini söyledi.

Kazakistan'ın 2010 yılında AGİT Dönem Başkanlığını yaptığını ve 11 yıl aradan sonra ilk kez AGİT Liderler Zirvesi'nin Kazakistan'ın başkenti Astana'a yapıldığını hatırlatan Nazarabayev, ''Astana Bildirisi ile tamamlanan AGİT liderler Zirvesi, Kazakistan açısından tarihi öneme sahipi bir başarı olmuştur'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU