Katsav tecavüzden hapis yatacak

2000-2007 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Katsav, tecavüz ve tacizden suçlu bulundu. Kararı duyunca şoke olan 65 yaşındaki Katsav, duvara yaslandı

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 31.12.2010 ABONE OL
İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, tecavüz iddialarıyla yargılandığı mahkemece suçlu bulundu. Tel Aviv Bölge Mahkemesi'nde dün görülen karar duruşmasında mahkeme, Katsav'ı 1998'de Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde yanında çalışan A. isimli bir kadına tecavüzden ve 2000 yılında cumhurbaşkanı olduktan sonra iki ayrı kadına cinsel tacizde bulunmaktan suçlu buldu. Katsav'a verilecek ceza daha sonra açıklanacak. Ancak Katsav'ın 4 ile 16 yıl arasında hapis yatabileceği belirtiliyor. Mahkeme binası önünden canlı yayın yapan televizyon kanalları, eski Cumhurbaşkanına, "hapis yolunun göründüğü" yorumunda bulundu. Böylece, İsrail'de ilk kez bir Cumhurbaşkanı hapse girmiş olacak. Yüzü solgun görünen Katsav'ın, kararı duyunca inanamamışçasına başını salladığı bildirildi. Katsav'ın ayrıca, ayakta durabilmek için bir duvara yaslandığı da belirtildi.

'BU DOĞRU DEĞİL'
Kararı okuyan yargıç George Karra, "Sanığın ifadeleri güvenilmez bulunmuş, buna karşılık şikayet sahibinin ofiste ve otel odasında uğradığı tecavüzle ilgili ifadeleri inandırıcı bulunmuştur. İlişkinin kendi rızasıyla olduğu yolundaki iddianın da temelsiz olduğu anlaşılmıştır" dedi. Bunun üzerine Katsav'ın aile fertlerinden birisinin "Bu doğru değil" diye bağırdığı aktarıldı. Hakkında 4 yıl önce ortaya atılan iddialar dolayısıyla Katsav, 2007 yılı başında Cumhurbaşkanlığı görevinden 3 ay izinli sayılmış, aynı yıl haziran ayı sonunda da görevinden istifa etmek durumunda kalmıştı. Öte yandan, Katsav'ın savunma ekibi kararla ilgili temyize başvuracak. Başbakanı Binyamin Netanyahu ise karar için "Bugün, İsrail Devleti ve vatandaşları için üzüntü verici bir gün" dedi.


BUGÜN NELER OLDU