Tan'ın dileği gerçekleşti

ABD Başkanı Obama'nın Senato'yu by-pass ederek Ricciardone'yi Ankara'ya ataması, "Türkiye'ye verdiği önemin göstergesi" olarak yorumlandı. Böylece Ankara'ya 6 ay sonra yeni ABD elçisi atanırken Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Tan'ın 2011 dileği de yerine geldi

Cuma 31.12.2010
ABONE OL
Diplomatik kaynaklar, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Francis Joseph Ricciardone'yi Senato'yu "bypass" ederek Ankara Büyükelçiliği'ne atamasını Türkiye'ye verdiği önemin işareti olarak yorumluyor. Başkan Obama'nın özel yetkisini kullanarak Büyükelçi atamasını yaptığına özellikle dikkat çekildi. Diplomatik kaynaklar Obama'nın, adaylığı uzun süredir Senato tarafından onaylanmadığı için Ankara'daki görevine başlayamayan Ricciardone'nin atamasını, yasama dönemine verilen arada yapmasını da olumlu karşıladı. Kaynaklar, Türkiye'nin önemle üzerinde durduğu ABD'nin Bakü ve Şam büyükelçilerinin atamasının da yapıldığına dikkati çekti.

YEDİ DİLEKTEN BİRİYDİ

Büyükelçi Ricciardone'nin atamasıyla Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın 2011 dileği de gerçekleşmiş oldu. Büyükelçi Tan, önceki gün sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan 2011 için en büyük dileğini açıklamıştı. Toplam 7 dilekte bulunan Tan, ilk sıraya ABD'nin Ankara'ya büyükelçi atamasını koymuştu. Ricciardone'nin Ankara'ya atanması uzunca bir süredir Yahudi lobileri tarafından engelleniyordu. ABD'de büyükelçi atamaları, Başkan'ın aday göstermesi ve bu isimlerin Senato tarafından onaylanması ile yapılabiliyor. Ancak Senato çalışmalarına ara verdiğinde Başkan doğrudan yetkisini kullanabiliyor. Ricciardone'nin atamasının da Senato'nun yeni yasama döneminde, bir yıl içinde onaylanması gerekiyor. Büyükelçi Ricciardone'nin ataması, önceki yasama döneminde Cumhuriyetçi Parti Kansas senatörü Sam Brownback tarafından engellenmişti. ABD'de 2 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından Kongre, geçen hafta Ocak'a kadar çalışmalarına ara verdi. ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, 27 Haziran'da Bağdat Büyükelçiliği'ne atandı. Jeffrey'nin Ankara'daki görev süresi 31 Temmuz'da doldu.