1 Ocak'tan önce doğurma yarışı

Doğum oranının AB ortalamasının bile altında olduğu İspanya'da hamile kadınlar 1 Ocak'tan önce doğum yapabilmek için sıraya girdi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 31.12.2010 11:15 ABONE OL
İspanya'da hamile kadırlar, hükümetin 2 bin 500 euroluk 'bebek çekini' alabilmek için 1 Ocak'tan önce doğurma telaşında. Hamileliğinin son dönemlerindeki kadınlar, hükümetin 1 Ocak'a kadar sürdürdüğü kampanyadan yararlanabilmek için doğumlarını erken gerçekleştirmeye çalışıyor ya da sezaryen doğum için doktorlarına koşuyorlar.

Temmüz 2007'de yürürlüğe giren 'bebek çeki' uygulamasının amacı, İspanya'nın genç nüfusunu artırmaya çalışmak ve kadınları çocuk sahibi olmaya keşfetmekti.

Ancak uygulama, ülkenin borçları nedeniyle kemer sıkma politikalarına yönelmek zorunda kalan hükümetin çark etmesiyle yılbaşı akşamı gece yarısından sonra yürürlükten kalkacak.

El Pais gazetesine konuşan Sevilla'daki bir hastanede çalışan ebe, "Kadınlar uygulama kalkmadan doğurmaya çalışıyor, hastaneye gelip kanamaları olduğunu ya da sularının geldiğini söylüyorlar. Açık bir şekilde söylemiyorlar, ama vakit dolmadan doğurmak istediklerini biliyoruz" dedi.

Uzmanlar ise sezaryen konusunda ihtiyatlı davrandıklarını belirtiyorlar. Madrid'deki Belen hastanesinin yöneticisi David Marchante, "Tıbbi bir neden yoksa bunu yapamıyoruz" diyor.

İspanya'da çocuk doğurma yaşındaki her kadın için doğum oranı 1.36. Bu 1.4 olan AB ortalamasının da altında.

BUGÜN NELER OLDU