İşte perde arkasında konuşulanlar

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 26.12.2011 17:18 ABONE OL
Fransa'nın Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlere hapis cezası getiren yasa tasarısını kabul etmesinin ardından İsrail de harekete geçti.

İsrail Meclisi Knesset'ten Ermeni soykırımını tanıyan bir karar çıkarılması için bazı milletvekilleri müracaatta bulundu.

İşte o çalışmayla ilgili çarpıcı gerçekler...

Taha Dağlı-Rafael Sadi - Sabah.com.tr

İsrail Parlamentosuna bağlı Gençlik ve Spor Komitesinde görüşülen Ermeni tasarısı ne anlama geliyor?İsrail yönetimi böyle bir tasarıya neden karşı çıkıyor?

1-Ermeni Tasarısını parlamentodaki komiteye getiren grup İsrail Evimiz Partisi değil. Tasarıyı, geçen yıl da bu yıl da meclise getiren, İsrail'deki sol görüşlü Meretz Partisinin milletvekilleridir.

2-Ermeni Tasarısına İsrail Başbakanı Netanyahu da, Dışişleri Bakanı Lieberman da karşı çıktı. İsrail Evimiz Partisi, tasarıyı meclise getirseydi zaten bu partinin lideri olan Dıişişleri Bakanı Liberman soz konusu tasarıya karşı çıkmazdı. Kaldı ki Lieberman, "ermeni soykırımını araştırmak politikaciların değil, tarihçilerin işidir" diyerek tepkisini dile getirdi.

3-İsrail ile Türkiye ilişkileri zaten gergin. Böyle bir gergin ortamda söz konusu tasarınnın İsrail yönetimi tarafından desteklenmesi, iki ülke arasındaki krizi, önlenemez bir noktaya taşıyacaktı. İsrail yönetimi, bunu göz ardı edemezdi.

4-Asıl önemli nokta Ermeni soykrımının, yahudi soykırımına gölge düşürme ihtimali. İsrail'de genel kanı, "dünyada bir tek soykırım vardır, o da yahudi soykırımıdır". İsraillilerin tamamına yakını böyle düşünüyor ve olası bir Ermeni Tasarısının meclislerinde kabul edilmesinin, yahudi soykırımının etkinliğini azaltacağından endişe ediyor. Bu nedenle İsraillilere göre, bugünkü oturuma gelen tasarı, sadece ve sadece "her fikir tartışılabilir" bağlamının ötesine geçmiyor.

5-İsraillilere göre Ermeniler, yahudi soykırımını emsal gösteriyor. Ancak yahudilere göre, onlarınki soykırım değil. Çünkü Ermeniler, Osmanlıya karşı isyan çıkardı, toprak istedi, ateş açtı, başka ülkelerle işbirliği yaptı. Bunun karşılığında soykırım olma ihtimali imkansız. Oysa Almanlar, 6 milyon yahudiyi organize bir şekilde öldürdü. İsrail'e göre öldürülen yahudilerin elinde silah yoktu, kimsenin ülke bütünlüğünü tehdit etmiyordu.

6-Tüm bunlardan yola çıkarak, bir yahudinin ya da yahudi devletinin, Ermeni soykırımı diye bir konuyu kabul etmesi imkansız.

BUGÜN NELER OLDU