'Maliki tek başına yönetmek istiyor'

Hakkında terör suçlaması nedeniyle tutuklama kararı çıkarıldıktan sonra Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi'ne sığınan Irak'ın Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Başbakan Nuri El Maliki'yi muhalefeti sindirmeye çalışmakla suçladı

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 26.12.2011 ABONE OL
ABD birliklerinin dokuz yıllık işgalin ardından çekildiği Irak'ta, Sünni ve Şii yöneticiler arasında başlayan siyasi gerginlik devam ediyor. Kendisine yöneltilen terör suçlamalarının iftira olduğunu söyleyen Sünni Irakiye Bloku lideri Tarık Haşimi, tutuklanan korumalarının işkence altında ifade verdiğini öne sürdü. Hiç kimseyi incitmediğini söyleyen Haşim, bu suçlamaları ortaya atanların ülkedeki mezhep kavgasını alevlendirmek istediğini kaydetti.

MUHALİFLERE MESAJ

Yargı karşısına çıkmaktan korkmadığını ancak bunun için şartları olduğunu söyleyen Haşimi, "Bağdat yargısı tamamen Maliki'nin elinde olduğu için güvenmiyorum. Yargı bağımsızlığına kavuşursa yargıç karşısına çıkarım" dedi. Maliki'nin kendisini suçlayarak muhaliflere, "Sizleri bitireceğim, şimdi Haşimi'den başladım" mesajı verdiğini iddia eden Haşimi, "Irak'ın geleceği belirsiz bir hale doğru gidiyor" dedi.

SIRA KÜRTLERDE
Ülkede durumu düzeltmek istediklerini, niyetlerinin Iraklıların yaşam standardını yükseltmek olduğunu belirten Haşimi, şöyle konuştu: "Ama belliki Başbakan Nuri el Maliki bütün muhalefeti silmek istiyor. Bunun için de benden başladı. Son açıklamasında da diğer siyasi şahsiyetleri tehdit etti. İleride sıra Kürt liderlerine de gelecek, çünkü Maliki Irak'ı tek başına yönetmek istiyor. Kesinlikle hiçbir şekilde muhalif parti ve siyasetçi istemiyor. Bu bence ana sorunlardan biri."

"TÜRKİYE DAİMA IRAK'I GÖZETMEK ZORUNDA"
Bölgedeki ülkeler ve uyguladıkları politikalara da değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, "Türkiye Ortadoğu'da büyük rol oynuyor. Irak'ta gözlerini açsın, Irak'tan gözünü ayırmasın. Çünkü Türkiye'nin istikrarı, Irak'ın güvenliğine bağlıdır. Bu bozulursa onları da etkiler, Irak'ta istikrar ve güvenlik, tek bir hükümet olması Türkiye'nin çıkarıdır. Irak'a komşu ülkelerin Irak'ın içişlerine karışması yine Türkiye'yi etkiler. Türkiye daima Irak'ın güvenliği ve bağımsızlığını gözetmek zorunda" diye ekledi.

BUGÜN NELER OLDU